Р еакцията на президента на Турция по случая с убийството на журналиста Джамал Хашоги и тази на колегата му Доланд Тръмп, показаха промяна на световния ред. Ролята на САЩ вече не е водеща, те дори са в ситуация, наподобяваща изолация.
Докато Ердоган заяви, че всяко прикритие на истинските автори на убийството „би било обида за съвестта на човечеството“, то Тръмп каза, че турският президент е „доста груб към Саудитска Арабия“, пише „Блумбърг“ (Bloomberg)
Глобалното господство на Вашингтон изчезва заедно с популяризирането на така наречената базирана на ценности външна политика. Всеки път, когато САЩ предпочетат печалбата пред демократичните и етичните ценности, ролята им на световен лидер се пропуква.
По време на студената война Вашингтон се противопоставяше на СССР от пиедестала на своята морална позиция на демократична и свободна държава. Сега обаче САЩ изглеждат като лицемер в очите на света, когато защитават едни диктаторски режими и атакуват други.
„Това, че САЩ имат по-малка роля при определянето на ставащото по целия свят, отколкото през 90-те години, със сигурност е вярно“, коментира Чарлс Рийс, бивш американски посланик в Ирак и Европа. „Можете да видите това във възхода на Китай, в руската агресия в Украйна и намесата на Кремъл в европейската политика.“
Например тази събота, когато Турция, член на НАТО, ще бъде домакин на среща на върха, където заедно с Русия, Германия и Франция ще обсъдят завръщането на бежанците в Сирия, САЩ няма да присъстват.
Вашингтон също така отсъства от основните преговори за прекратяване на продължаващата вече 7 години сирийска гражданска война, водени от Русия, Иран и Турция.
Египетският президент Абдел-Фатах Ел-Сиси, който пое властта с военен преврат през 2013 г., се откъсна от САЩ, купувайки руски оръжия. По-рано този месец той подписа споразумение за стратегическо партньорство с президента Владимир Путин в Москва и взе 25 млрд. долара заем за изграждане на атомни електроцентрали от руски компании.
Решението на Тръмп да наложи санкции на Иран без да се съобразява с европейските си партньори накара ЕС да се съюзи с Китай и Русия в заобикалянето на американските наказателни мерки.
А докато скандалът с убийството на Хашоги се разраства, се увеличава и натискът за оставката на принц Мохамед бин Салман. Въпросът е как ще реагира Тръмп? Саудитските власти признаха, че журналистът е починал в консулството на кралството, но казват, че смъртта е случайна.
Саудитска Арабия, която според Стокхолмския международен институт за изследване на мира, е купила миналата година американски оръжия за 3,4 милиарда щатски долара, вече е направила някои стъпки, за да достигне до Русия като завръщащ се играч в Близкия изток.
Рияд се съюзи с Москва при определянето на цените на петрола и доскоро водеше преговори за закупуване на руски системи за противоракетна отбрана С400. Турция рискува санкции от САЩ купувайки същото оръжие.
Някои анализатори смятат, че убийството на Хашоги е резултат на добрите отношения на принц Салман с Тръмп, които дават на първия усещане на безнаказаност.
Въпреки това за саудитският режим е малко вероятно да се откаже внезапно от САЩ, според Нийл Килиам, бивш дипломат от Великобритания, който сега работи в лондонски мозъчен тръст.
Задушили Хашоги да не се движи, охрана за годеницата му
Саудитска Арабия призна какво е станало с Хашоги
В разгара на кризата "Хашоги": САЩ получи 100 млн. от СА
CNN: Хашоги е убит и изнесен от консулството
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!