Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че очаква ЕС да предприеме „конкретни стъпки“ относно процеса по присъединяването на Турция, предаде „Биргюн“.
„Ако ЕС иска да превъзмогне настоящите предизвикателства и да бъде представен достойно в преструктурираната глобална система, трябва Турция да бъде приета като пълноправен член възможно най-скоро“, заяви Ердоган в реч по време на четвъртия Дипломатически форум в Анталия.
"Днес в Турция всеки може да бъде арестуван по всяко време"
„Ние сме готови и решени да продължим процеса по присъединяването си. Очакваме ЕС да предприеме конкретни стъпки в тази посока“, допълни още Ердоган, подчертавайки, че „членството в ЕС остава сред основните приоритети на Анкара“.
Турция получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през 1999 г. ЕС, а преговорите за присъединяване започнаха през октомври 2005 г., но вследствие на продължаващото отстъпление от страна на Турция по отношение на демокрацията, върховенството на закона и основните човешки права, преговорите за присъединяване между ЕС и Турция са в застой от юни 2018 г. насам.
Днес Ердоган също така потвърди ангажимента на Турция за мир и диалог, като осъди действията на Израел в Палестина и подчерта ролята на Турция за глобалната сигурност, предаде Анадолската агенция.
"Ние отново заявяваме, че предпочитаме диалога пред конфликта, здравия разум и глобалната осъзнатост пред поляризацията", заяви Ердоган в реч по време на четвъртия Дипломатически форум в Анталия, като подчерта позицията на Турция срещу разделението в международната общност.
Той също така призова за по-широкообхватен подход към световното управление, като отбеляза, че "Светът е по-голям от пет, защото човечеството е по-голямо от пет", визирайки петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН.
След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна
Ердоган обърна и специално внимание на продължаващия израелско-палестински конфликт.
"За последната година и половина Израел открито извършва геноцид срещу палестинския народ, незачитайки основните човешки права и потъпквайки международното право", посочи турският лидер.
Той описа Израел като "терористична държава" и критикува "мълчанието" на международната общност. "Да останеш мълчалив пред кръвопролитията на Израел означава да бъдеш съучастник в това престъпление", подчерта Ердоган.
Напомняйки, че Турция преди векове е приютила израелския народ, турският президент каза: "Преди 500 години ние приехме хората на Израел, евреите, които бяха прогонени от земите си. Каквато беше Турция тогава, същата е и сега".
Ердоган призова международната общност, по-специално Съвета за сигурност на ООН, да предприеме действия и да сложи край на кръвопролитията, като ги призова да "застанат до палестинския народ".
Мнозинството от турците искат предсрочни избори
Той говори също за по-широките регионални амбиции на Турция, като подчерта усилията за постигане на мир и стабилност, по-специално в Сирия и Кипър.
"Опитваме се да създадем зона за мир и сигурност около нашата страна чрез създаването на добри отношения със съседите и изграждането на мостове за диалог между страните в конфликт", посочи той.
Ердоган отбеляза, че след революцията в Сирия от декември миналата година "ние не можем да позволим възможността за постигане на трайна стабилност не само в Сирия, но и в целия регион, да бъде пропусната".
Президентът също така подчерта взаимодействието на Турция с ключови за региона фактори, включително американския президент Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин, за запазване на териториалната цялост на Сирия.
По въпроса за Кипър Ердоган потвърди ангажимента на Турция за признаване на правата на кипърските турци.
"Засилихме усилията си за признаване на суверенното равенство и равния международен статут на народа на кипърските турци. Ще продължим да правим това търпеливо, докато справедливостта не възтържествува", добави Ердоган.
Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ присъединяването на Кипър към Гърция. През 1983 г. в северната част на острова едностранно е обявена Севернокипърска турска република, призната само от Анкара. Турция настоява за решение на кипърския въпрос чрез две държави, докато Република Кипър и Гърция остават на позицията за федеративно решение.