Е вропа ще трябва да поеме своята част от "тежестта" на мигрантите. Това заяви турският президент Реджеп Ердоган, като обеща, че Турция ще продължи да пуска бежанци извън територията си.
"След като отворихме вратите, имаше няколко призива като "затворете вратите". Казах им - свършено е. Приключи. Вратите вече са отворени. Сега ще трябва да поемете своя дял от тежестта", каза Ердоган в телевизионно обръщение, цитиран от "Франс прес".
Турският президент заяви още, че се надява да постигне споразумение за прекратяване на огъня в Сирия, когато се срещне с руския си колега Владимир Путин по-късно през седмицата.
"Ще отида в Москва в четвъртък, за да обсъдя събитията в Сирия с г-н Путин. Надявам се, че той ще предприеме необходимите мерки там, като прекратяване на огъня, и че ще намерим решение на този въпрос", отбеляза Ердоган пред членове на неговата партия в Анкара.
#BREAKING Turkish President Erdogan says hopes for Syria ceasefire deal in Putin talks pic.twitter.com/ee6czZxq6b
— AFP news agency (@AFP) March 2, 2020
Турция използва хората като политически инструмент. Неслучайно се появяват разнопосочни информации. Това е част от натиска, който страната оказва на Европейския съюз. Целта е да бъде легитимирано турското военно присъстве в Сирия, политическата изолация, в която съседката ни е изпаднала, да бъде смекчена, както и да бъдат получени допълнителни средства. Това заяви в ефира на "Здравей, България" Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения.
Нова мигрантска вълна: над 76 000 са преминали в ЕС от Турция
И отбеляза, че докато има мигрантска криза, то не е изключено да се породи допълнително напрежение.
"Нито един двустранен разговор не може да реши проблема, защото той е много по-дълбок. Единственото решение е да се спре войната", посочи Кючуков.
Каракачанов за мигрантската криза: Ние сме в готовност
Атина: Никой не може да премине гръцките граници
Министър-председателят Бойко Борисов ще проведе среща с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган днес в Анкара. Във фокуса на разговора им ще бъдат обстановката в Сирия и ситуацията с мигрантите.
Хиляди сирийски бежанци продължават да чакат на границата на Турция с Еврппа. И докато от българска страна ситуацията е спокойна, при Гърция напрежението продължава да расте. Турските медии масирано излъчват репортажи за "хиляди мигранти", които искат да се доберат до Европа. Националните телевизии непрекъснато повтарят изказването на турския президент Ердоган, който каза, че ще отвори границата и ще позволи на мигрантите да влязат в Европа.
"През последните четири години Европа някак се успокои и не предприе никакви действия относно мигрантите.
В резултат на това сега сме свидетели на следващата бежанска криза", коментира пред NOVA преводачът Мажд Алгафари.
Той допълни още, че комуникацията на България с Турция и комуникацията на ЕС с Турция върви в различна посока и това се оказвало сред проблемите.
Мажд Алгафари отбеляза също, че ако преди мигрантите е трябвало да преминат през три етапа - трафикантите, турската армия и накрая - граничните власти, то сега трафикантите са отпаднали, армията се е оттеглила и единствената пречка, пред която са изправени, са граничните служби на съответната държава.
"В Солун вече има сформирани групи, които се готвят да тръгнат към България. Единствена пречка пред тях е живата охрана по границата ни", допълни още той.
И през изминалата нощ са продължили опити за преминаване на мигранти през гръцко-турската граница, съобщи кореспондент на NOVA в Гърция.
Продължава струпването на военна техника на граничната бразда, изпратени са и танкове. Няколко души са тръгнали да навлизат в страната през планински пътеки. Те са задържани, образувани са преписки срещу тях и в момента са в затвора.
Междувременно стана ясно, че министрите на външните работи на ЕС ще проведат спешна среща тази седмица, за да обсъдят влошаващия се конфликт в Сирия, довел десетки хиляди мигранти и бежанци до границите на блока с Турция.
Първи мигранти до българската граница
Според дипломат №1 на ЕС Жозеп Борел сраженията в Идлиб са "сериозна заплаха за международния мир и сигурност" с тежки хуманитарни последици за региона и извън него". Срещата се организира главно по искане на Гърция.
През последните 24 часа на гръцките острови са пристигнали около 1 000 бежанци и мигранти в над 25 различни случая, като при някои от тях се е намесила гръцката брегова охрана, за да бъдат спасени, съобщи гръцката информационна агенция АНА-МПА.
Най-голям брой бежанци и мигранти са пристигнали в Лесбос, общо 512 в 11 отделни случая. На Хиос са пристигнали 295 души, 128 на Самос и 85 на по-малките гръцки острови край турското крайбрежие.
Зоните, където оградата е била повредена, както и река Еврос, са били използвани от мигранти и бежанци, за да влязат незаконно в Гърция, а от гръцка страна през последните 24 часа са предотвратени 9 877 опита за незаконно влизане. Задържани са 68 души.
Сълзотворен газ и шокови бомби са хвърлени от турската към гръцката страна в опит да се попречи на гръцките сили, а инцидентите на гръцко-турската граница продължиха и в ранните часове.
В края на миналата седмица Турция реално пусна мигрантска вълна към Гърция, с което турският президент Реджеп Ердоган даде ясен знак, че търси начин да бъде подкрепен за действията си в Сирия. Потокът на мигранти през Турция към границата с Гърция, в частност, съживи опасенията на ЕС от нова извънредна ситуация с бежанци, подобна на тази през 2015 година.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!