Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган изтегли Турция от Истанбулската конвенция за правата на жените, целяща да защити жените от насилие, предаде Ройтерс.
Решението за това бе публикувано в официалния държавен вестник тази сутрин въпреки призивите на правозащитниците, които виждат в конвенцията ключ за борбата с нарастващото домашно насилие.
Основана през 2011 г. по инициатива на Съвета на Европа, Истанбулската конвенция има за цел предотвратяване, съдебно преследване и премахване на домашното насилие и насилието над жени.
Турция, която подписа конвенцията през 2011 г., отбеляза нарастване на убийствата на жени миналата година.
Причините за изтегляне от конвенцията не бяха обяснени.
Франция и Германия осъдиха решението на Турция да напусне Истанбулската конвенция, предаде Ройтерс.
Френското външно министерство изрази вчера съжаление за решението на Анкара и заяви, че то бележи нова стъпка назад по отношение на зачитането на човешките права.
"Това решение ще засегне предимно турски жени, на които Франция изразява своята солидарност", се казва в изявлението.
Говорителка на германското външно министерство заяви, че напускането на ключовия договор изпраща погрешен сигнал до Европа и до турските жени.
"Нито културни, нито религиозни или други национални традиции могат да служат за извинение за пренебрегване на насилието срещу жени", подчерта тя.
Върховният представител на ЕС по външната политика и политиката по сигурността Жозеп Борел призова Турция да отмени решението си за оттегляне от Истанбулската конвенция на Съвета на Европа (СЕ) за предотвратяване и борба с насилието над жени, предава TACC и "Фокус".
"Време е да покажем лидерство и да засилим глобалните усилия за борба с насилието над жени и момичета, а не да отстъпваме. Ето защо не можем да не изразим дълбокото си съжаление и неразбиране по отношение на решението на турското правителство да се оттегли от тази конвенция, която дори носи името на Истанбул", каза Борел в изявление в събота.
Той също така изрази надеждата, че Турция скоро ще се присъедини към Европейския съюз в защитата на правата на жените и момичетата, което е "основен елемент на правата на човека, мира, сигурността и равенството през 21 век".
Първият дипломат на ЕС и председателката на Европейската комисия призоваха Турция да се върне към Истанбулската конвенция за правата на жените, предаде ДПА.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен отправи днес апел към всички страни, подписали конвенцията, да я ратифицират.
"Жените заслужават силна законова рамка, която да ги защитава. Насилието срещу жени не бива да се толерира", заяви Фон дер Лайен.
Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел изрази съжаление за решението на Турция да се оттегли от Истанбулската конвенция, взето в събота, и я призова да промени решението си.
"Ние се надяваме, че Турция скоро отново ще се присъедини към ЕС в защитата на правата на жените, основен елемент на правата на човека, мира, сигурността и равенството през 21 век", каза Борел.
Много консерватори в Турция смятат, че конвенцията подкопава семейството, и са враждебно настроени към принципа за равенство на половете в Истанбулската конвенция, смятайки, че тя насърчава хомосексуализма с принципа за премахване на дискриминацията на базата на сексуална ориентация.
В Турция няма официална статистика за убийствата на жени. По данни на Световната здравна организация 38% от жените в Турция са обект на насилие от партньора си, докато в Европа жените обект на насилие са средно 25%.
Конституционният съд за Истанбулската конвенция: Джендър противоречи на Конституцията
Конституционният съд приe искането на ГЕРБ за разглеждане на Истанбулската конвенция
ЕП поиска всички държави-членки да ратифицират Истанбулската конвенция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!