И зявление на турския президент Реджеп Ердоган, че е необходима ревизия на Лозанския договор, породи напрежение в началото на неговата визита в Атина.
Лозанският договор, подписан 1923 г. определя границите на Турция и Гърция и с България, макар България да не е страна по него.
Ердоган: Ще изградим по-голяма държава с помощта на Аллах
България реагира на претенциите на Ердоган за разширяване на Турция
Днес Ердоган пристигна в Атина на двудневно официално посещение, което се очакваше като историческо, тъй като е първото от 65 години насам на турски държавен глава в Гърция.
В интервю за гръцката телевизия Скай в навечерието на визитата си той изтъкна необходимостта от ревизия на Лозанския договор, а това предизвика силно безпокойство в гръцката столица.
Под заглавие "Барут от Ердоган за Лозана, Егейско море и Тракия" в. "Прото тема" изказва опасения, че турският държавен глава идва в Атина "със свирепи намерения". Вестникът отбелязва, че думите на турския президент са предизвикали загриженост, смут и сериозна тревога в гръцкото правителство, а опозицията е определила предявените от него претенции като недопустими.
"Лозанският договор не включва само Гърция, а целия регион
Той се отнася до целия район и точно заради това аз вярвам, че всички договори се нуждаят от актуализация. Лозанският договор, според последните събития, също се нуждае от актуализация", казва пред телевизия Скай Ердоган.
"Считам,че тези проблеми могат лесно да бъдат преодолени. В този район има въпроси, засягащи определянето на въздушното пространство и морските граници, а също и определяне на континенталния шелф. Тези въпроси лесно могат да бъдат преодолени", допълва той.
По повод интервюто гръцкият в. "Ризопастис" пише за задаваща се "ратификация на опасни планове за Балканите и Близкия изток".
Лозанският договор не се прилага в Западна Тракия,
заяви днес Ердоган на срещата си с гръцкия преидент Прокопис Павлопулос, съобщават гръцките медии. На среща по-късно с гръцкия премиер Алексис Ципрас Ердоган заяви, че страна му няма териториални претенции към никой от съседите си.
„За 94 години светът бе изграден отново, в Турция и в Гърция настъпиха много промени. Смятате ли, че мюсюлманите в Западна Тракия живеят според условията на Лозанския договор, имате ли представа изобщо за живота им?
Тези мюсюлмани днес нямат правото да избират свой главен мюфтия, принудени са да приемат назначения от властта. В Турция патриархът не се назначава от държавата, той се избира от членовете на съвета на Синода, които трябва да са турски граждани. Но в Гърция мюсюлманите не могат да избират своя главен духовен водач. А това не е практика, заложена в Лозанския договор и ние трябва да докажем приложимостта му. Няма да е лесно след 94 години, но нека по-бързо направим необходимото. За нас е специален приоритет защитата на правата на нашите сънародници в Западна Тракия“, посочи Ердоган.
"Лозанският договор е базата, затвърдила приятелството между двете страни.
За нас гърците този договор определя и границите на Гърция и Европейския съюз и не подлежи на преразглеждане.
В него няма празноти, не се нуждае от ревизия, нито пък от актуализация. Той е валиден, така както е подписан, и в този документ няма място за "сиви зони", нито пък за регулации по малцинстгвени въпроси", добави Прокопис Павлопулос.
В Гърция има религиозно мюсюлманско малцинство и неговите права са напълно спазени, каза още гръцкият държавен глава.
Гърция иска да бъде намерено възможно най-бързо справедливо и жизнеспособно решение на въпроса за турското членство. Това решение, както ясно се видя от страна на ЕС в Женева, трябва да зачита суверенитета на държавата член на ЕС, каза още гръцкият президент.
Erdogan Greek trip gets off on wrong foot before it starts https://t.co/rTiWEJEoI4 pic.twitter.com/Y6f8E28qMJ
— Reuters Top News (@Reuters) December 7, 2017
Турският президент даде и за пример на Алексис Ципрас разбирателството с Бойко Борисов по въпросите на малцинствените общности в Турция и България, предаде БТА.
"В Турция нямаме проблеми по отношение на християнските храмове. Българската православна общност в Истанбул притежава една уникална църква, известна като Желязната църква, която се намира недалеч от Патриаршията в квартал "Балат". Ремонтът на църквата е към края си. На 7 януари 2018 г. заедно с Бойко Борисов, българския министър-председател ще я открием тържествено заедно", заяви той.
Визитата на Ердоган преминава при изключителни мерки за сигурност. Центърът на Атина е затворен, забранени са всякакви митинги и демонстрации в гръцката столица. От съобръжения за сигурност метростанцията на централния площад Синтагма е затворена. Временно ще бъде спиран трафикът по централните улици, а градският транспорт се движи с променен график.
Медиите коментират, че мерките за сигурност са същите като тези при визитата на бившия американски президент Барак Обама в Атина миналата година.
За петък е планирано пътуване на Ердоган в гръцка Тракия. Гръцката страна очаква то да се сведе до визита от поклоннически хакрактер в град Комотини и до присъствие на обяд в негова чест от видни представители на мюсюлманското малцинство. Не е изключено обаче да има "спонтанно" посрещане на турския президент със знамена и лозунги или негово войнствено изявление, посочва Нюз.ин.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!