Р усия отдавна смята Балканите за част от своята сфера на влияние, но сегашният ѝ фокус върху войната в Украйна създава вакуум на властта в региона и дава възможност на Турция да разшири ролята си, предава Voice of America (VOA).
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган активизира усилията си за разширяване на турското влияние на Балканите. През декември той прие министър-председателя на Черна гора Милойко Спаич, след като през октомври посети Албания и Сърбия.
„Турция успява да поддържа паралелни връзки с всички правителства и всички етнически групи на Балканите“, заяви експертът Вук Вуксанович.
Турция, в която мнозинството от населението са мюсюлмани, отдавна поддържа силни връзки с Албания, която също има предимно мюсюлманско население.
Напоследък Ердоган развива и силни отношения със Сърбия, базирани на задълбочаващи се икономически връзки и личните му отношения със сръбския президент Александър Вучич.
В миналото Русия е разглеждала Сърбия като част от своята сфера на влияние, но войната в Украйна разсейва Москва, което отваря врата за Турция.
„Определено Русия винаги е използвала Сърбия за своите стратегически интереси. Проблемът е, че в момента Путин не е толкова силен, въпреки че в Сърбия има политически партии и интелектуалци, които пряко подкрепят руската политика“, казва Хюсеин Багчи, професор по международни отношения в Близкоизточния технически университет в Анкара.
В миналото Русия и НАТО са подкрепяли противопоставящи се страни в балканските конфликти. Например, напрежението в Косово продължава да тлее, като там все още са разположени мироопазващи сили под ръководството на НАТО.
Продължаващата заплаха от нестабилност прави участието на Анкара още по-важно.
„Турция наистина има военно присъствие на Балканите. Тя разполага с жива сила на терен чрез участието си в усилията на НАТО и ЕС за поддържане на мира. В същото време, ако възникне напрежение, Турция може да се опита да натрупа дипломатически и политически точки, като се позиционира като посредник между участващите страни“, добавя Вуксанович.
Стабилността на Балканите е жизненоважна и за Турция, тъй като регионът е важен търговски маршрут между Турция и нейния най-важен търговски партньор – Европейския съюз.
Неотдавнашните посещения на Ердоган на Балканите се случват на фона на нарастващото разочарование на тези държави от застоя в техните кандидатури за присъединяване към ЕС.
„Анкара се стреми да се позиционира като незаменим партньор за региона и често е разглеждана от европейците като периферна сила“, посочва Багчи.
Балканският регион, с неговите тлеещи съперничества и замразени конфликти, се превръща в сцена на нова битка за влияние между исторически и нововъзникващи сили.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!