М ладите хора са по-уязвими от заразяване с маймунска шарка, предупредиха епидемиолози, след като вирусът беше обявен за „извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение“ от Световната здравна организация (СЗО).
Най-малко 14 африкански държави са докладвали огнища на маймунска шарка (mpox) досега тази година, с повече от 17 000 предполагаеми случая в целия континент от началото на 2024 г., според Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Повече от 96 процента от всички случаи и смъртни случаи са настъпили в Демократична република Конго, като много от засегнатите са деца.
JUST IN: Two new mpox cases have been identified in the Philippines—a 26-year-old woman from Metro Manila and a 12-year-old boy from Calabarzon.
— Monkeypoxtally (@Monkeypoxtally) August 28, 2024
Both are classified as Clade II, but these cases stand out because they involve a female and a minor. Typically, over 96% of Clade II…
Mpox, известна и като маймунска шарка, привлече глобалното внимание през 2022 г. по време на епидемия, която засегна САЩ, Европа, Австралия и много други страни. Вирусът се предлага в две различни форми и се разпространява чрез близък контакт.
Предишната епидемия в САЩ и Европа беше предизвикана от втората форма на вируса и се разпространяваше предимно чрез сексуален и интимен контакт, като мъжете, които правят секс с други мъже, бяха изложени на най-висок риск от инфекция.
В миналото не се смяташе, че Сlade I се предава чрез сексуален контакт. Сега обаче се появи нова версия на вируса, наречена Сlade 1b, която изглежда по-преносима от предишните форми на вируса.
„В миналото не знаехме, че Clade I може лесно да се предава чрез сексуален контакт“, Пласид Мбала Кингебени, ръководител на отдел „Епидемиология и глобално здраве“ и директор на Центъра за клинични изследвания към Националния институт за биомедицински изследвания в ДРК, каза на пресконференция. „Сега, с Сlade 1b, виждаме повече засегнати секс работници и съобщаваме, че повече сексуални дейности са основният начин на предаване на тази епидемия.“
Прави впечатление, че и двата варианта на вируса циркулират значително сред по-младите членове на населението - и експертите смятат, че това може да има нещо общо с тяхната имунна система.
Kinumpirma ng Department of Health (DOH) ang dalawang bagong kaso ng mpox sa Pilipinas ngayong Miyerkoles, August 28.
— News5 (@News5PH) August 28, 2024
Ayon sa ahensya, ang isang kaso ay 26-anyos na babae mula sa Metro Manila at ang isa ay 12-anyos na lalaki mula sa CALABARZON. #News5 pic.twitter.com/WbP9jOWjqa
„Мисля, че един от основните фактори, допринесъл за mpox в Африка, е свързан с пренебрегването на болестта в продължение на повече от 50 години и липсата на инвестиции и ниския капацитет за реагиране“, Дими Огойна, професор по инфекциозни заболявания в делтата на Нигер Университет и член на Комитета за спешни случаи на международните здравни разпоредби на СЗО по отношение на нарастването на mpox, каза на същата пресконференция.
„Но една от другите биологични причини, които биха могли да обяснят това огнище, е, че африканското население е сравнително младо и до тази степен нямаме полза от предишна ваксинация срещу едра шарка.“
Едрата шарка е сериозна и често смъртоносна вирусна инфекция, причинена от ортопоксвирус, същото семейство като mpox. Болестта убива приблизително 30 процента от засегнатите и се смята, че е измъчвала човечеството от хиляди години. Въпреки това през 1980 г. базираната в Женева СЗО обяви, че благодарение на успешна световна кампания за ваксиниране, болестта е била изкоренена.
След 70-те години вече нямаше нужда от рутинни ваксинации срещу едра шарка. Многобройни проучвания обаче предполагат, че ваксината срещу едра шарка може също така да предостави известна защита срещу mpox. В резултат на това родените преди 1980 г. вероятно ще имат известно ниво на защита и срещу mpox.
„Ортопоксвирусите споделят много протеини, които се разпознават от нашата имунна система и следователно инфекцията с един ортопоксвирус осигурява защита срещу последваща инфекция с друг ортопоксвирус“, каза пред Newsweek Джонас Албарназ, научен сътрудник, специализиращ във вирусите на шарка в Обединеното кралство. „Това е основата на ваксината срещу едра шарка, а сега и срещу mpox.“
Поради тази причина експертите също се надяват, че съществуващите mpox ваксини също ще предпазват от новия вариант на Сlade Ib.
„Наистина е трудно да се знае колко точно е различен вирусът от Сlade 1b от вирусите, които сме виждали преди“, Марио Купманс, ръководител на отдела за вирусна наука и директор на Центъра за пандемии и бедствия в Медицински център Еразъм в Ротердам, каза на същата пресконференция.
Въпреки неотдавнашното съобщение на СЗО, Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ казва, че рискът от шарка Clade I за населението на САЩ е нисък. Ако Сlade I си проправи път към САЩ, каза департаментът, очаква вирусът да „причини по-ниска заболеваемост и смъртност в Съединените щати, отколкото в ДРК“.
📣Get Smart, Stay Safe!
— UST RCYC Arts and Letters Unit (@USTRCYC_ABUNIT) August 28, 2024
With the recent report of The Department of Health that 2 new cases of MPOX were detected in Metro Manila, making it to the headlines, it's time to arm yourself with essential knowledge. Dive into the details, boost your awareness, and fortify your ~ pic.twitter.com/R2BtOSB8QG
Въпреки това е важно да се продължи наблюдението на болестта, ако случаите започнат да нарастват в САЩ и по света.
Освен ваксинацията, CDC препоръчва следните предпазни мерки, за да се предпазите от mpox:
- Избягвайте близък контакт с хора, които са болни със симптоми на mpox, като кожни лезии, особено около гениталиите.
- Избягвайте контакт с диви животни в райони, където често се появява mpox (например по време на пътуване).
- Избягвайте контакт със замърсени хора и материали като постелки и дрехи, използвани от болни хора.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!