Е пидемия от вирусно "розово око" или конюнктивит измъчва стотици във Виетнам, Индия и Пакистан.
В продължение на месеци на фона на летни горещи вълни и рекордни валежи, заразата се натрупва, докато здравните служители се борят да ограничат силно заразния патоген, който изглежда се разраства при висока влажност.
До септември десетки хиляди училища във Виетнам, Индия и Пакистан бяха карантинирани за кратко в спешен опит за спиране на вируса.
Само за ден, здравните власти в Индия отчетоха 13 000 нови случая на "розово око". През целия месец градът регистрира повече от 86 000 случая.
В Пакистан броят на засегнатите достигна близо 400 000 в цялата страна.
Длъжностни лица във Виетнам казват, че са регистрирали над 63 000 случая на вирусен конюнктивит от януари до септември – увеличение от над 15% спрямо същия период на предходната година.
"Розовите очи" могат да бъдат причинени от бактерии или вируси, а заболяването е особено заразно. Някои бактерии могат да живеят върху повърхности в продължение на 30 дни, като се разпространяват лесно само след едно мимолетно триене на окото със замърсена ръка.
„Много различни вируси могат да причинят заразен конюнктивит, включително COVID-19“, казва специалистът Изабел Джалбърт.
„Въпреки това по-голямата част, до 75%, от инфекциозния конюнктивит се причинява от аденовирус. Изглежда, че епидемията в Пакистан включва силно заразна форма на вируса“, коментира Джалбърт.
При пациентите с конюнктивит не е задължително да са засегнати и двете очи, коментират специалисти. Симптомите включват зачервяване, болка в очите, подути клепачи, замъглено зрение, чувствителност към светлина и сълзене.
Многократното измиване на ръцете и дезинфекция на повърхностите са мерките, които може да предприемете, за да предотвратите разпространението на вируса.
Няма лек за "розовото око", което означава, че пациентите трябва просто да изчакат около две седмици, докато имунната им система се пребори с вируса.
Важно е през този период да си останете вкъщи, за да се избегне по-широкото разпространение на заболяването.
Най-тежките случаи причиняват хронично възпаление на окото, а това води до дългосрочни проблеми със зрението.
Въпреки че тези случаи са редки, във Виетнам лекарите казват, че 20% от случаите, които са виждали при деца, включват тежките усложнения.
Епидемии от конюнктивит се срещат по целия свят, но тъй като това заболяване има склонност да следва сезонен цикъл, е възможно бъдещи огнища да бъдат податливи на промените в климата, въпреки че липсват изследвания в тази област.
Днес само няколко проучвания са установили, че повишените температури са рисков фактор за случаи на конюнктивит.
През 2023 г. изследване в Китай установи, че повишената влажност увеличава риска от конюнктивит, въпреки че ниската относителна влажност в сравнение с температурата също може да увеличи риска, като причинява сухота и дразнене.
Замърсяването на въздуха вероятно също играе роля.
В един бързо променящ се свят е по-важно от всякога правителствата да се подготвят за вирусни огнища на конюнктивит.
След избухване на огнища на конюнктивит през 2022 г. в Индия на фона на силни мусони, експерти написаха писмо до Индийския център по офталмология, призовавайки за подобряване на осведомеността за болестите.
„Наложително е да запомните, че небрежността на правителството, здравните власти и липсата на осведоменост сред широката общественост по време на епидемията от „предотвратим“ конюнктивит не само оказват влияние върху благосъстоянието на пациентите и лицата, които се грижат за тях, но и създават висока социална -икономическа тежест", посочват учени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!