Г винея отново обяви "епидемична обстановка" от хеморагичната треска ебола, пет години след края на предишната епидемия, след потвърдени осем случая на болестта в югоизточната част на страната, от които трима са починали. Това съобщи днес шефът на гвинейската здравна служба Сакоба Кеита, цитиран от Франс прес.
Най-малко трима души в Гвинея са починали от ебола, а други петима са с положителен тест за смъртоносния вирус, съобщават представители на здравните власти, цитирани от Би Би Си (BBC).
Те започнали да проявяват симптоми като диария, повръщане и кървене, след като присъствали на погребение.
Между 2013 и 2016 г. повече от 11 000 души починаха в Западна Африка
по време на епидемия от ебола, стартирала именно от Гвинея. В отговор на тази епидемия оттогава бяха разработени няколко ваксини, които оттогава се използват за борба с огнищата на вируса в Демократична република Конго.
Eight people test positive for Ebola in Guinea, say state health authorities https://t.co/adSNoF8D5p pic.twitter.com/q0R8kkNtnS
— Reuters (@Reuters) February 14, 2021
Ебола заразява хора след близък контакт със заразени животни, включително шимпанзета, плодови прилепи и горска антилопа. След дова вирусът се разпространява сред хората директно – чрез контакт със заразена кръв, телесни течности или органи или индиректно – при контакт със заразена вода.
Погребенията в местните общности, където хората помагат да се измие тялото на починалия, мога да бъдат ключов начин за разпространение на ебола в ранните етапи на формирането на огнище на заразата.
Телата на жертвите на ебола са особено токсични.
Инкубационният период може да продължи от два дни до три седмици.
Д-р Сакоба Кейта, ръководител на националната здравна агенция в Гвинея, заяви, че се правят повече тестове, за да се потвърди ситуацията в югоизточния регион близо до град Нзерекоре, а здравните работници работят за проследяване и изолиране на случаите.
Директорът на Световната здравна организация, отговарящ за Африка, Матшидисо Моети написа в социалната мрежа Туитър, че СЗО „усилва усилията за готовност и реагиране” предвид потенциалното възраждане на ебола в Гвинея.
ДР Конго потвърди четвърти случай на ебола
в провинция Северно Киву, където вирусът се завърна на 7 февруари, заяви днес здравният министър на провинцията Йожен Нзанзу Салита, цитиран от Ройтерс. Здравни работници са открили нов случай на ебола в ДР Конго половин година след като последната епидемия в страната от тази опасно заразна болест беше обявена за овладяна, предаде ДПА.
Съпругата на мъж, прекарал ебола, потърсила лечение в медицински център в източната част на ДР Конго, която беше огнището на последната епидемия. Впоследствие жената починала и било установено, че тя е била заразена с вируса. СЗО съобщи, че местни здравни работници вече работят за спиране на разпространението на смъртоносната болест. Вече са открити над 70 души, които може да са били в контакт с починалата жена.
Предишната епидемия от ебола в ДР Конго - десетата по рода си в централноафриканската държава - продължи близо две години. Близо 2300 души починаха, а 1162 заразени оздравяха.
Докторът, открил ебола, с плашещо предупреждение
ООН: Ето какво причинява пандемиите и как да ги спрем
Топенето на ледовете може да събуди вируси на древни екосистеми
Учени: COVID-19 e само началото, спрете да унищожавате природата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!