Н а днешна сесия Европейският парламент прие резолюция за разширяването на ЕС, която препоръчва на Европейската комисия и страните-членки напредъкът на Сърбия към ЕС да бъде обусловен от въвеждането на санкции срещу Русия и видим напредък в реформите. Беше прието и изменение, което наред с другото препоръчва преразглеждане на предприсъединителните фондове за Сърбия и финансираните от тях проекти.
Както се съобщава на уебсайта на Европейския парламент, никаква алтернатива не трябва да замества разширяването, а процесът на вземане на решения в процеса на присъединяване трябва да бъде реформиран и новите членове да бъдат приети с квалифицирано мнозинство вместо с единодушие. Добавя се още, че преговорите за присъединяване със страните-кандидатки трябва да приключат до 2030 г.
Преобладаващото мнозинство от депутатите подкрепиха стратегията за разширяване, изготвена от хърватския депутат Тонино Пицула, в която се споменава и Сърбия. В този документ се препоръчва на страните-членки да постигнат по-нататъшен напредък в преговорите със Сърбия, само ако тя спазва санкциите на Европейския съюз срещу Русия и постигне видим напредък в реформите. Също в този документ ЕП пише, че е необходимо да се засили конструктивният ангажимент на ЕС по работата с властите на Сърбия и Косово, за да се постигне всеобхватно правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията в рамките на диалога между Белград и Прищина.
Вучич: Не успяхме да се споразумеем
С поправка, внесена от хърватския и португалския евродепутати Тонино Пицула и Педро Маркес, Сърбия е призована систематично да се приведе в съответствие с ограничителните мерки и общата политика на ЕС спрямо Русия, както и да покаже „напредък в демокрацията и върховенството на закона” и да приеме „ценностите и приоритетите на ЕС”.
Препоръчва се също да се преразгледат всички двустранни и европейски фондове за Сърбия, които са в полза на сръбското правителство, и особено проектите в Сърбия, които се финансират в рамките на Икономическия и инвестиционен план за Западните Балкани, за да се гарантира, че всички разходи в ЕС са напълно в съответствие със стратегическите цели и интереси на Европа съюз.
Резолюцията на Европейския парламент е необвързваща, но е и силно политическо послание.
Заместник-председателят на сръбския парламент от редиците на опозицията Борко Стефанович съобщи, че е изпратил до Комисията по външни работи предложение за резолюция за хармонизиране на външната политика на Сърбия с политиката на Европейския съюз, с която предлага се да се въведе подходящ пакет от санкции срещу Русия, които правителството ще трябва да приложи незабавно.
Вучич след срещата с Макрон, има ли оптимизъм по диалога с Прищина
„Ние сме единственият кандидат за членство в ЕС, който не е въвел ограничителни мерки срещу Русия. Излагаме се на реална опасност да бъдем отново изолирани”, каза Стефанович на пресконференция в парламента.
Той поясни, че Сърбия е в реална опасност повече от 10 000 компании да изпаднат в затруднено положение, застрашавайки 300 000 работници, заети в дружества от ЕС, като има риск и за търговията с единния пазар, която е 60 процента от общия сръбски стокообмен.
Според Стефанович Сърбия не трябва да бъде „от другата страна на виртуалната Берлинска стена, която отново се гради”.
„Трябва да помогнем на собствената си страна да избегне опасността от изолация. Поради своята чест и интереси Сърбия не може да стои настрана и да се прави, че не вижда промените, които се случват. Не трябва да следваме емоциите, а интересите”, завърши Стефанович.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!