В сряда Европейският парламент алармира за няколко тревожни събития в Гърция, които застрашават върховенството на закона, и призова Комисията да предприеме действия. Това предаде официалната платформа на Европейския парламент.
В резолюция, приета с 330 гласа "за", 254 гласа "против" и 26 гласа "въздържал се", евродепутатите изразяват сериозна загриженост относно много сериозните заплахи за демокрацията, върховенството на закона и основните права в страната.
В четвъртък Гърция отхвърли като "клевета" резолюцията на Европейския парламент, в която се осъжда враждебната медийна среда в страната, която според органа представлява "много сериозна" заплаха за ценностите на ЕС.
България се нареди сред най-опасните за журналисти страни в Европа
Парламентът съобщи, че в приетата във вторник резолюция се отбелязва "враждебната среда за медиите и журналистите, шпионския софтуер, корупцията и използването на сила от полицията" и се казва, че Европейската комисия трябва да направи съответната оценка на бъдещото отпускане на средства от блока.
"Гърция е оклеветена", заяви пред репортери говорителят на правителството Павлос Маринакис, предава Barrons.
"Целта е да се намали престижът на успехите на Гърция през последните години".
Свобода на медиите
По отношение на медийния плурализъм и безопасността на журналистите членовете на ЕП се оплакват от липсата на напредък в разследването на убийството на Джордж Караиваз през април 2021 г. Те осъждат, че журналистите са обект на физически заплахи и вербални атаки (също и от високопоставени политици), нарушаване на личния им живот с шпионски софтуер и обидни съдебни процеси - включително от обкръжението на министър-председателя. Парламентът изразява загриженост и по отношение на независимостта на националния аудиовизуален регулаторен орган, концентрацията на медиите в ръцете на олигарси и разпределението на държавните субсидии.
През ноември медийният наблюдател "Репортери без граници" заяви, че Гърция на практика саботира разследването на продължилия месеци скандал с подслушвания, в който е замесена службата на самия министър-председател.
"Разследването е в пълен застой, а гръцките институции изглеждат решени да не позволят развитието му", заяви организацията, цитирана от Barrons.
Шпионски софтуер
Парламентът осъжда използването на "заплахи за националната сигурност" за подслушване на политически опоненти, включително членове на ЕП. В отговор на така наречения "Хищникгейт" членовете на ЕП изискват засилване на демократичните гаранции и призовават за ефективни разследвания с помощта на Европол. Те настояват да се отмени законодателството, което поставя разузнавателната служба под прекия контрол на министър-председателя. В резолюцията се изразява загриженост относно прехвърлянето на разследването на друг прокурор и политическия натиск, сплашването и тормоза над служители, които проверяват правителството.
Полицейското насилие
Парламентът посочва също така прекомерната употреба на сила от страна на полицията и недостатъчното качество на последващите разследвания и съдебни решения, предполагаемата корупция, продължителността на съдебните производства и възможните конфликти на интереси, включително проникването на организираната престъпност в полицията.
С оглед на всичко това от ЕП смятат, че Комисията следва да използва пълноценно наличните инструменти, за да се справи с нарушенията на ценностите на ЕС в Гърция, включително да оцени използването на средства на ЕС съгласно Регламента за общоприложимите разпоредби в съответствие с Хартата на основните права, от една страна, и във връзка с неизпълнението на съдебни решения на европейските съдилища в съответствие с Регламента относно условията за върховенство на закона.
*Видеото е архивно: Убиха известен разследващ журналист в Гърция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!