Е вропейският парламент прие резолюция „Стратегическите комуникации на ЕС като противодействие на пропагандата на трети страни”. Като главни информационни заплахи са упоменати агенция Sputnik, телевизионният канал Russia Today, фондът „Русский мир" и подведомственната на руското външно ведомство федерална агенция „Россотрудничество".
Не закъсня и реакцията на руския президент Владимир Путин, който определи документа като
деградация на представите за демокрацията,
предаде ТАСС, цитирана от "Фокус".
„Ако решението на Европейския парламент за борбата с „руската пропаганда“ бъде взето, това говори, че наблюдаваме напълно очевидна деградация, в политическия смисъл на думата, на представата за демокрацията в западното общество“, заяви Путин.
Руската пропаганда в Европа: Мечок в овча кожа
Нова руска заплаха: НАТО сменя подхода към Москва
Той отбеляза, че за първи път е чул от журналисти, че подобно решение е било прието. „Съвсем до неотдавна, а и тези опити продължават и до момента, се
опитваха да ни учат на демокрация и винаги слушаме от тях, че най-порочният начин
да се върши работа с опонентите е да се забранява нещо“, отбеляза той.
Резолюцията има препоръчителен характер и не е задължителна за изпълнение от членките на общността. В нея се твърди, че Русия финансира опозиционни политически партии и организации в страните от ЕС като използва двустранните отношения с отделните държави, за да всява разкол в общността.
В резолюцията се изтъква, че Москва води „враждебна пропаганда” спрямо ЕС. Авторите на резолюцията приравняват противодействието на тази пропаганда с борбата срещу „Ислямска държава” и призовават Европейската комисия и членките на ЕС да осигурят допълнително финансиране на проекти за контра пропаганда.
Вносител на проекторезолюцията е Ана Фотига.
Тя изтъква, че голяма част от обществения й живот, по време на комунизма и след това, е преминала в борба с насажданата от СССР риторика, а след това и с тази на Руската федерация.
Фотига подчертава, че винаги е смятала това за много опасно и че то заплашва суверенитета на отделните държави от ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!