Е л Салвадор се съгласи да приеме депортирани лица от всякаква националност, включително тежки престъпници от САЩ, обяви в понеделник държавният секретар Марко Рубио. Това безпрецедентно и правно спорно споразумение предизвика сериозни притеснения сред критици и организации за защита на правата на човека.
Рубио разкри сделката след среща с президента на Ел Салвадор Найиб Букеле, като част от обиколката си в Централна Америка с цел укрепване на регионалната подкрепа за имиграционната политика на администрацията на Тръмп.
"В акт на изключително приятелство с нашата страна... Ел Салвадор се съгласи с най-безпрецедентното и изключително миграционно споразумение навсякъде по света," заяви Рубио пред репортери.
Според него страната ще продължи да приема депортирани салвадорци, които са влезли незаконно в САЩ. Освен това Ел Салвадор "ще приеме за депортиране всеки нелегален чужденец в Съединените щати, който е престъпник от каквато и да е националност, независимо дали е MS-13 или Tren de Aragua, и ще ги настани в своите затвори", добави Рубио, имайки предвид две престъпни организации с членове от Ел Салвадор и Венецуела.
Допълнително, Букеле е предложил страната му да приеме опасни американски престъпници, задържани в САЩ, дори ако са американски граждани или законно пребиваващи. Не е ясно обаче дали правителството на САЩ ще приеме това предложение, тъй като подобен ход би довел до сериозни правни предизвикателства.
"На САЩ е абсолютно забранено да депортират американски граждани, независимо дали са лишени от свобода или не," коментира Лети Волп, професор по право в Калифорнийския университет в Бъркли, в имейл до CNN.
По-късно Букеле потвърди споразумението в публикация в X, заявявайки: "Ние сме готови да приемем само осъдени престъпници (включително осъдени американски граждани) в нашия мега-затвор (CECOT) срещу такса."
Мегазатворите на Ел Салвадор
Центърът за задържане на тероризма в Ел Салвадор (CECOT) е най-големият и най-нов затвор в страната с капацитет 40 000 души. Букеле добави, че таксата за приемането на затворници ще бъде ниска за САЩ, но значителна за Ел Салвадор, което ще направи затворническата система на страната устойчива.
Президентът на Ел Салвадор получи международно признание за значително намаляване на гангстерското насилие чрез репресии, започнали през 2022 г., при които над 81 000 души бяха задържани. Въпреки това, условията в салвадорските затвори предизвикаха критики от правозащитни организации, които ги определят като нехуманни.
Добре дошли в ада! Вижте бруталния мегазатвор в Ел Салвадор (СНИМКИ)
Съветите за пътуване на Държавния департамент на САЩ предупреждават, че затворниците в Ел Салвадор са изправени пред тежки условия без достъп до надлежен процес. "Пренаселеността представлява сериозна заплаха за здравето и живота на затворниците," се посочва в официално предупреждение.
Политически реакции
Съобщението за споразумението предизвика противоречиви реакции. Илон Мъск го нарече "страхотна идея" в публикация в X, докато правозащитни организации остро го разкритикуваха.
Лигата на обединените латиноамерикански граждани (LULAC) заяви, че това е "тъжен ден за Америка", осъждайки начина, по който мигрантите се третират като "добитък, който може да бъде транспортиран без оглед на произхода му."
Политологът Мнийша Гелман коментира пред CNN, че САЩ на практика предлагат да изпратят хора в страна, която не е нито тяхната родина, нито задължително страната, през която са преминали. "Това е странно и безпрецедентно предложение между двама авторитарни, популистки, десни лидери, търсещи транзакционни отношения" , заяви тя. “Не се корени в никаква правна разпоредба и вероятно нарушава редица международни закони, свързани с правата на мигрантите.”
Генералният секретар на лявата партия на Салвадор Фарабундо Марти "Фронт за национално освобождение", Мануел Флорес, също осъди сделката: "Какво сме ние – заден двор, преден двор или сметище?"
Имиграционната политика на Тръмп
Огромните и насилствени репресии на Букеле срещу бандите спечелиха възхищение от администрацията на Тръмп –, която се насочи както към MS-13, така и към Трен де Арагуа при скорошни нападения.
Тръмп многократно е заявявал, без да предоставя доказателства, че агресивни транснационални банди превземат американски градове, използвайки и двете банди като честа тема за разговори, за да оправдае твърдолинейните имиграционни политики и сигурността на границите, предаде CNN.
Президентът подписа изпълнителна заповед миналия месец, в която изрично посочи MS-13 и Tren de Aragua, цитирайки техните “кампании на насилие и терор в Съединените щати и в международен план ” като заплахи за “стабилността на международния ред в Западното полукълбо.
Заповедите включват препоръка Държавният департамент да започне процеса на определяне на Tren de Aragua като чуждестранна терористична организация.
В петък специалният пратеник на САЩ за Латинска Америка Маурисио Клавер-Кароне намекна за споразумението между САЩ и Ел Салвадор, като каза, че членовете на Tren de Aragua “ще искат да се върнат във Венецуела, вместо да се налага да споделят затвора със салвадорските банди като MS-13. Това е част от това, което искаме да обсъдим и как президентът Букеле може да ни помогне.”
Имиграционните регулации на Тръмп
Този ход е част от твърдата имиграционна политика на Тръмп, като широки части от федералното правителство са мобилизирани да арестуват и задържат имигранти без документи в САЩ и да премахнат защитата на мигрантите, които вече са в страната.
Споразумението, описано от Рубио и Букеле за Ел Салвадор, за да позволи на САЩ да изпращат търсещи убежище, които не са салвадорци, в Ел Салвадор, е известно като “безопасно споразумение за трета страна”.
Тръмп заплаши с действия срещу нации, които няма да приемат полети на свои граждани, идващи от САЩ, и за кратко се върна от ръба на пагубна търговска война с Колумбия за репатрирането.
В петък Тръмп каза, че Венецуела се е съгласила да приеме обратно свои депортирани граждани, включително членове на банди – промяна в политиката, след като президентът на страната Николас Мадуро също преди това отказа да приеме венецуелски граждани обратно.
САЩ също като цяло не успяха да изпратят венецуелци обратно поради мразовити отношения. Съобщението дойде, когато Ричард Гренел, пратеникът на Белия дом за специални мисии, се срещна с Мадуро в Каракас – забележително, тъй като Вашингтон не признава официално президентството на Мадуро, като опозиционните лидери обвиниха силния лидер в кражба на миналогодишните избори.
Администрацията на Тръмп също напредна в премахването на защитата на 348 000 венецуелци, които вече пребивават в САЩ —, отнемайки временен защитен статут, който предпазва венецуелците от депортиране и им позволява да останат в САЩ с разрешителни за работа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!