П ринудителното приземяване на самолет на ирландската компания Ryanair в Минск, както и последвалата криза с Европейския съюз, изглежда дава възможност на Русия да анексира Беларус.
Такива опасения са изразили някои европейски лидери по време на извънредната среща на върха, проведена само преди седмица в Брюксел, само 24 часа след като правителството на Александър Лукашенко принуди самолета, изпълняващ полет между Атина (Гърция) и Вилнюс (Литва), да кацне в Минск, за да арестува журналиста Роман Протасевич и неговата приятелка, пише испанският национален ежедневник El Pais, цитиран от "Фокус".
Председателят на Европейския съвет, Шарл Мишел, се опита да защити максимално срещата на върха, за да предотврати течове.
Но източници на изданието твърдят, че на нея са изказани опасения от това, че руският президент Владимир Путин би могъл да се възползва от нарастващата изолация на Лукашенко, за да включи Беларус във вид федерация, към която Кремъл също ще се опита да включи части от Украйна.
Мишел нареди дебатът по време на европейската среща на върха да се проведе по изключително поверителен начин и без да позволява на правителствените ръководители на 27-те страни-членки да имат мобилни телефони под ръка, за да се избегне изтичане на информация.
Тази мярка, според консултираните източници, е позволила на лидерите да се изразят с пълна откровеност относно последиците от това, което те са описали като "държавно отвличане" на европейски търговски полет със 117 пътници на борда.
"Москва се възползва от протестите срещу режима на Лукашенко, за да насърчи интеграцията на страната му в Русия и не можем да изключим федерация между двете страни", е казано в залата по време на срещата.
Миналия петък Путин прие Лукашенко в Сочи (Русия) и освен че одобри решението му да прихване самолета, той му обеща финансова подкрепа на страната, с което още повече обвърза беларуския лидер с Кремъл, коментират от редакцията.
Дебатът по време на европейската среща на върха за бурните отношения с Путин бе белязан, според някои от присъстващите, с четири намеси: на германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон, унгарския министър-председател Виктор Орбан - с добри отношения с Кремъл; и устния доклад на Върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел, който определи параметрите за влошените отношения с Москва.
Полет на "Райънеър" кацна непредвидено в Берлин
Лукашенко заплаши Европа с мигранти и наркотици
Русия блокира авиокомпании, които избягват Беларус
Лукашенко: Сигналът за бомба дойде от Швейцария
Как Русия печели от кризата с Беларус
Бащата на Протасевич: Измъчвали са го, за да признае
Европейският съвет подкрепи нови санкции срещу Беларус
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!