П равителствата трябва да се подготвят за все повече екстремни метеорологични явления и рекордни температури през следващите месеци, предупреди във вторник Световната метеорологична организация, която обяви началото на затоплянето Ел Ниньо, съобщава CNN.
Ел Ниньо е естествен климатичен модел в тропическия Тихи океан, който води до по-високи от средните температури на морската повърхност и оказва голямо влияние върху климата по целия свят, засягайки милиарди хора.
"Настъпването на Ел Ниньо значително ще увеличи вероятността от счупване на температурни рекорди и предизвикване на по-екстремни горещини в много части на света и в океана", заяви генералният секретар на СМО Петтери Таалас.
3-ти юли – най-горещият регистриран досега ден
Декларацията "е сигнал към правителствата по света да мобилизират подготовката си за ограничаване на въздействието върху нашето здраве, нашите екосистеми и нашите икономики".
За да спасят човешки животи и средства за препитание, правителствата трябва да създадат системи за ранно предупреждение и да се подготвят за по-нататъшни разрушителни метеорологични явления през тази година, каза той.
Последните три години са едни от най-топлите в историята, дори и при сестрата на Ел Ниньо - Ла Ниня, която се характеризира с по-ниски от средните температури на океана.
The El Nino weather pattern has returned, bringing surging temperatures with it. For the first time in seven years, the World Meteorological Organization says El Nino has emerged in the tropical Pacific. But what exactly is it? Let’s take a look ⬇️ https://t.co/nWw6HrDrnK pic.twitter.com/w2ELNZcfVb
— Reuters (@Reuters) July 5, 2023
Според СМО, агенцията на ООН за времето, климата и водните ресурси, "двойният удар" на много силния Ел Ниньо и причиненото от човека затопляне в резултат на изгарянето на изкопаеми горива е довел до това, че 2016 г. е станала най-горещата година в историята.
Но първият Ел Ниньо, който се развива от седем години насам и се наслагва върху глобалното затопляне, причинено от човека, може да доведе до това, че 2023 или 2024 г. ще счупи топлинния рекорд от 2016 г., заявиха от СМО.
Има 90% вероятност Ел Ниньо да продължи през втората половина на 2023 г. с умерена сила.
Наред с повишеното затопляне на океана, събитията от типа Ел Ниньо обикновено са свързани с увеличаване на валежите в някои части на Южна Америка, южната част на Съединените щати, Африканския рог и Централна Азия.
Scientists said climate change, combined with an emerging El Nino pattern, were to blame.
— Reuters (@Reuters) July 5, 2023
'Unfortunately, it promises to only be the first in a series of new records set this year,' said Zeke Hausfather, a research scientist at Berkeley Earth https://t.co/jOxNY9L9EF 5/5
Но то може да засили и тежките засушавания, горещите вълни и горските пожари над Австралия, Индонезия, части от Южна Азия, Централна Америка и северната част на Южна Америка.
Други въздействия включват опасни тропически циклони в Тихия океан и масово избелване на крехките коралови рифове.
В Индия, която е основен производител на ориз, Ел Ниньо може да отслаби мусоните, които носят валежите, на които страната разчита за пълнене на водоносните пластове и отглеждане на култури.
Според неотдавнашно проучване тази година Ел Ниньо може да намали икономическия растеж в САЩ, като потенциално ще повлияе на всичко - от цените на храните до продажбите на зимни дрехи. Проучването приписва на Ел Ниньо от 1997-98 г. загуби в размер на 5,7 трилиона долара от световния доход, а на Ел Ниньо от 1982-83 г. - 4,1 трилиона долара.
Освен това светът може временно да надхвърли 1,5 градуса по Целзий затопляне над прединдустриалните нива - ключова повратна точка, отвъд която шансовете за екстремни наводнения, суша, горски пожари и недостиг на храна могат да се увеличат драстично.
#ElNiño is a natural climate pattern associated with warming ocean surface temps in the central and eastern tropical Pacific Ocean. But it takes place in the context of a climate changed by human activities.
— World Meteorological Organization (@WMO) July 4, 2023
WMO declares onset of El Niño conditions: https://t.co/lF4HUL5ZZK pic.twitter.com/dpg5CaOprc
В Парижкото споразумение за климата страните се ангажираха да ограничат глобалното затопляне до значително под 2 градуса, а най-добре до 1,5 градуса по Целзий, в сравнение с прединдустриалните температури. Но светът вече е регистрирал затопляне с около 1,2 градуса по Целзий, тъй като хората продължават да изгарят изкопаеми горива и да замърсяват планетата.
Според СМО има 66% вероятност средногодишната глобална температура в близост до повърхността на земята между 2023 и 2027 г. временно да бъде с повече от 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива поне за една година.
"Това не означава, че през следващите пет години ще надвишим нивото от 1,5 градуса по Целзий, посочено в Парижкото споразумение, тъй като това споразумение се отнася за дългосрочно затопляне в продължение на много години", заяви директорът на климатичните служби Крис Хюит.
"Това обаче е още един сигнал за тревога или ранно предупреждение, че все още не вървим в правилната посока, за да ограничим затоплянето в рамките на поставените през 2015 г. в Париж цели, предназначени за значително намаляване на последиците от изменението на климата."
През 2023 г. вече бяха счупени множество климатични рекорди - рязко покачване на температурите, необичайно горещи океани, рекордно високи нива на въглеродно замърсяване в атмосферата и рекордно ниски нива на антарктическия лед.
В Азия, Европа и Северна и Южна Америка ранните и продължителни горещи вълни тази година убиха хора, животни и култури, предизвикаха опасения за продоволствената сигурност и недостига на вода и създадоха предпоставки за безпрецедентни горски пожари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!