П оследиците от неотдавнашните екстремни метеорологични явления в страните от Югоизточна Азия са мащабни - от затваряне на училища до суша и здравни препоръки. И макар че изменението на климата е част от проблема, тази година той се влоши от цикличния метеорологичен модел, наречен Ел Ниньо.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Зденко Новацки в своя репортаж.
За шофьорите на рикша рекордните жеги през април в Мианмар са непоносими.
"Понякога получавам главоболие. Когато главоболието ми се влоши, трябва да остана на сянка, за да си почина за 10-15 минути", разказва Крис Каскейо, който работи като шофьор на рикша.
Недалеч от мястото, където живее Каскейо, в град Чауке е отчетена температура от 48. 2 градуса по Целзий - най-високата, регистрирана някога в Мианмар през април, откакто записите са започнали преди 56 години.
Априлската гореща вълна счупи рекордите за високи температури в цяла Азия - от Бангладеш до Филипините. Рекордните горещини нанесоха щети на реколтата, застрашавайки продоволствената сигурност.
Природното бедствие стана причина за десетки смъртни случаи в целия регион. В Тан Фу Донг, Виетнам, горещината изпарява водните запаси, оставяйки солена вода.
“В растениевъдството и животновъдството ни е необходима прясна вода”, разказва Тран Нгок Куонг, жител на Тан Фу Донг, Виетнам.
В ново проучване на учените от групата World Weather Attribution се стига до заключението, че причиненото от човека изменение на климата е допринесло за това - то е направило горещата вълна 45 пъти по-силна в някои части на континента.
Цикличният метеорологичен модел, известен като Ел Ниньо, който се случва, когато части от Тихия океан се затоплят, също е изиграл роля за климатичните условия в Югоизточна Азия.
"Това е нещо, към което все повече трябва да се адаптираме като общества", смята Куонг.
Длъжностните лица в целия регион са организирали кампании за повишаване на обществената осведоменост с цел защита на хората и са издали здравни предупреждения. Правителствата също така са създали станции за вода и охлаждане в уязвимите райони. Въпреки това само някои от тях са разработили устойчиви стратегии за справяне с ескалиращите последици от климатичната криза.
Поради по-голямото търсене на енергия за охлаждане по време на горещата вълна се стигна до прекъсвания на електрозахранването, нормиране на електроенергията и повишен натиск върху съществуващата енергийна инфраструктура.
Въпреки че сезонът на мусоните вероятно ще донесе облекчение от горещата вълна, учените, занимаващи се с климата, предупреждават, че готовността за следващата екстремна гореща вълна ще бъде от решаващо значение.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!