Д окато над България е облачно и вали, а лятото изглежда не идва, Свереното полукълбо като цяло бе обхванато от рекордни жеги.
В Япония в понеделник отчетоха най-високата температура в историята си, 41.1°C на сянка, измерени в Кумагая. От началото на жегите са загинали над 100 души, 65 от които само през изминалата седмица. Десетки хиляди бяха приети в болници.
Българка от огнения ад в Гърция: Непрекъснато намират тела, жертвите са много
Катастрофални наводнения в Япония, над 100 загинали
Халкидики е потопен във вода, улиците са реки
Над Атина днес вече вали. Но Гърция е в траур след като пожари отнеха живота на над 70 души. Горещата вълна и силните ветрове превърнаха огъня в смъртоносна стихия.
Вероятно най-топлото лято от 400 години измъчва Великобритания. В някои райони на Острова не са падали значителни количества дъжд от близо 2 месеца. Като цяло валежите над Великобритания до момента са едва 20% от обичайните за сезона.
Десетки горски пожари обхванаха Швеция и Норвегия. Температурата в Упсала – северно от Стокхолм, достигна рекордните 33°C. В Швеция почти не е валяло от май насам. Това е най-тежката суша от поне 74 години.
В Канада жегите от началото на юли доведоха до смъртта на повече от 70 души. И във вторник температурите в Монреал надхвърлиха 38°C. Властите предупредиха малките деца, бременните жени, възрастните хора и страдащите от хронични заболявания да не излизат навън в най-горещите часове от деня.
Сега на много места в Северното полукълбо се очакват превалявания и захлаждане. Но проблемът не са само жегите. В края на юни и началото на юли Япония и Гърция бяха сполетени от катастрофални наводнения. Времето е екстремно.
Горещите вълни в Северното полукълбо несъмнено са свързани с глобалното затопляне, смятат учените.
„Няма съмнение, че въздействието на човешката дейност върху климата играе огромна роля за тази серия от горещи вълни”, посочва професор Майлс Алън, климатолог в Оксфордския университет.
Той и неговите колеги отчитат, че подобни явления е имало и в миналото, но никога не са били толкова чести.
Нито пък са имали такъв обхват. Климатолозите признават, че никога не са виждали горещи вълни, които да засегнат едновременно 4 континента.
А според Националната агенция за океански и атмосферни изследвания в САЩ (NOAA) има 65% възможност за образуване на Ел Ниньо в Тихия океан тази есен, като вероятността нараства до 70% през зимата. А това означава, че 2019 г. вероятно ще се характеризира с още по-екстремни климатични събития.
Според Майкъл Ман, американски експерт по въпросите на климата: „Това, което сега определяме като „екстремна гореща вълна” след няколко десетилетия ще наричаме просто „лято”, ако не намалим рязко въглеродните емисии”.
What we call an “extreme heat wave” today we will simply call “summer” in a matter of decades if we don’t sharply reduce carbon emissions. The choice is up to us... https://t.co/WWdq06xI1v
— Michael E. Mann (@MichaelEMann) July 19, 2018
Подробна 10-дневна прогноза за времето можете да намерите в Sinoptik.bg
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!