В Бошнячка махала в Северна Митровица в Косово снощи е бил хвърлен експлозив към журналисти от телевизия ТВ1, предаде КосоваПрес. При инцидента няма пострадали. Информацията е потвърдена и от асоциацията на косовските журналисти.
По думите на журналист от телевизията взривът е бил силен, а на мястото, където е избухнал, е имало и полицаи от косовската полиция. По думите му журналистите не са успели да видят кой е извършителят, но полицаите са забелязали група от 5-6 души, за които смятат, че са подхвърлили експлозива.
Вучич помоли НАТО да защити сърбите в Косово
Според информация на Евронюз Албания е имало два взрива, за които се смята, че са причинени от шокови бомби.
Полицейските патрули са съобщили за взривове около 20:45 ч. и 21:20 ч. в Бошняшка махала и близо до „Трите небостъргача“ (три високи блока, които се намират в близост до моста над река Ибър, който разделя града на северна част, предимно населена от сърби и южна част – от косовски албанци – бел. ред.).
Асоциацията на косовските журналисти изрази дълбоко притеснение за създалата се ситуация в северната част на Косово и призова всички журналисти за повишено внимание по време на репортажите, които правят в тази част на страната. Асоциацията поиска от компетентните органи да предприемат нужните мерки, за да гарантират, че журналистите могат да си вършат работата без да бъдат застрашавани или възпрепятствани, се казва в съобщението на Асоциацията на косовските журналисти, цитирано от Евронюз Албания.
В Бошнячка махала миналата седмица беше арестуван Сладжан Трайкович, който заедно с други свои колеги напусна косовската полиция. Преди Трайкович беше арестуван и друг бивш полицай – Деян Пантич, който беше обвинен, че е участвал в организирането и нападението срещу полицията в Косово в началото на декември. Заради неговото задържане косовските сърби издигнаха барикади в северната част на страната, които продължават вече дванадесет дни, а исканията им са да бъдат освободени двамата арестувани бивши полицаи Пантич и Трайкович.
Напрежението между Косово и Сърбия е особено високо през последните месеци. Кризата започна с решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите на косовските сърби с косовски. Въпреки че след преговори и компромис засега Прищина се отказа от това, сръбските представители напуснаха косовските институции и полицейските сили, а части на косовската полиция преминаха в населените предимно със сърби райони.
Европейският съюз и САЩ се опитват да помогнат на Косово и Сърбия да нормализират отношенията си, но засега без успех.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!