В щата Калифорния местната полиция е ограничена в сътрудничеството си с федералните служби по имиграцията. Законът ѝ забранява да действа като имиграционна агенция или да извършва арести само заради нарушения на гражданското имиграционно право.
На този фон град Хънтингтън Бийч обяви себе си за „не-убежище за нелегални имигранти с цел предотвратяване на престъпността“. Според местните власти това е начин за засилване на сигурността в общността.
Кметът на Хънтингтън Бийч, Пат Бърнс, твърди, че сътрудничеството с федералните имиграционни служби е ключово за безопасността.
„Ако някой, който е в страната нелегално, извърши престъпление, особено тежко престъпление, искам той да бъде премахнат“, казва той.
Местни бизнесмени също подкрепят решението на града.
Собственикът на ресторант Чарли Заблах вярва, че нелегалното преминаване на границата е престъпление, което не бива да се толерира.
„Аз дойдох тук по законен начин. Направих всичко правилно – чаках реда си, платих необходимите такси. Отне ми 12 години, за да получа гражданство“, споделя той.
Експерти и организации в защита на имигрантите обаче смятат, че няма доказателства, че градовете-убежища водят до повече престъпност.
„Проучване след проучване доказва, че градовете-убежища не само не увеличават престъпността, но всъщност я намаляват. Така че опитът на политиците в Хънтингтън Бийч да прокарат тази анти-убежищна политика показва, че те не работят в интерес на обществената безопасност“, казва Май До от Harbor Institute, който подкрепя имигрантите.
Освен това, според професора по право от Калифорнийския университет Ани Лай, декларацията на Хънтингтън Бийч е по-скоро символичен акт.
„Това решение ще има ограничено въздействие, защото градовете обикновено нямат собствени затвори. Контролът върху тях е в ръцете на шерифството на окръг Ориндж, което е различен орган“, обяснява тя.
Доналд Тръмп наложи политика на строго ограничаване на нелегалната имиграция. Неговата изпълнителна заповед „Защита на американския народ от инвазия“ предвижда спиране на федералните средства за градове-убежища. Все още не е ясно кои средства ще бъдат засегнати и дали това ще се отрази на Калифорния.
Когато щатът прие закона си за градовете-убежища през 2017 г., администрацията на Тръмп заведе дело, твърдейки, че той пречи на федералните имиграционни власти. Апелативен съд отсъди в полза на Калифорния, а Върховният съд на САЩ отказа да разгледа случая.
Докато политическият и правен дебат продължава, остава въпросът дали Хънтингтън Бийч ще успее да наложи по-строг подход към имиграцията в един от най-либералните щати в САЩ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!