Европа ще трябва да остане дълго в Мали, тъй като само военната победа няма да отстрани опасността за сигурността на континента на задната ни врата, коментира белгиецът Жил дьо Кершов, който от 2009 г. координира действията на ЕС в борбата с тероризма.
Краят на военната операция съвсем няма да е краят на тази история,
каза белгиецът по повод на положението в африканската страна, която е една от 25-те най-бедни държави в света.
Като се позовава на доклади на разузнавателни служби той допълва, че между 500 и 1000 от ислямистките бойци, действащи в северните райони на Мали, са заклети джихадисти, готови да жертват живота си.
Дьо Кершов припомня, че ЕС е останал глух за предупрежденията на Франция и Испания отпреди 3-4 години за растящата опасност за сигурността на Европа, свързани със ситуацията в страните на юг от Сахара.
Страните от ЕС също трябва да обърнат внимание на положението в Пакистан, което безпокои най-много бившата колониална сила Великобритания, посочва той.
По думите на белгиеца Мали се нуждае от силна полиция и, заедно със съседните й държави, от създаване на специална юрисдикция за разследване, съдене и осъждане на заподозрените в тероризъм и участие в организираната престъпност.
В близките седмици в Мали ще бъдат изпратени
250 европейски офицери за обучение на местните военни
Френското правителство е наредило негови командоси да заминат за Нигер, където ще охраняват мини, в които държавният монополист "Арева" добива уран, съобщи Ройтерс.
Париж е притеснен от възможността нейни обекти в Африка да бъдат атакувани заради инвазията в Мали, съобщил пожелал анонимност военен източник.
"Арева" добива уран от над 50 г. и осигурява повече от половината суров материал за френските АЕЦ. Френската икономика разчита изключително много на електроенергията от своите АЕЦ, които осигуряват 75% от тока в страната.
Първо за командироването на командоси в Нигер, и по-точно в мините в Имурарен и Арлит, съобщи сп. "Льо Поан".
Френското министерство на отбраната отказа коментари, а от "Арева" казаха, че не обсъждат въпроси, свързани със сигурността на компанията.
През септември подразделението на "Ал Кайда" в Северна Африка отвлече седем работници от мината в Арлит, сред които и петима французи. Четирима от тях все още са в плен на ислямистите.
За Арева в Нигер работят около 2700 французи.
Войските от чужди страни трябва да останат в Централноафриканската република,
за да не се развихри в нея криза, подобна на тази в Мали, предупреди специалният пратеник на ООН за тази страна Маргарет Вогт.
Бунтовниците в ЦАР контролират близо половината от страната и се намират едва на 75 км от столицата Банги.
Вогт призова чуждите войски в страната "да изградят защитна бариера в ЦАР, за да бъдат предотвратени тенденции, които пълзят от Сахел" (зона от около 3 500 км от Атлантика до Африканския рог, която разделя Сахара от по-плодородния юг в Африка - бел. ред.).
Страните от икономическата общност в централна Африка изпратиха свои контингенти в ЦАР в началото на месеца.
Споразумение за примирие беше подписано между президента Франсоа Бозизе и бунтовниците от коалицията Селека на 11 януари. Само че противниците на централната власт така и не изтеглиха войските си от завладените вече от тях градове, а и са завзели два нови населени пункта.
Каквото и да стане в ЦАР, ще има голям отзвук в региона, каза по видеовръзка от Банги Вогт и призова международната общност да се намеси - както дипломатически, така и финансово, за намиране на изход от кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!