Б ившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев коментира в студиото на „Здравей, България” по NOVA операцията на Турция в Сирия, която започна в сряда. Турските въоръжени сили пресякоха границата със Сирия и пристъпиха към наземния етап от трансграничната операция срещу кюрдските милиции.
Турция започна операция „Мирна пролет” в Сирия
„Ердоган от години се изживява като световен лидер.
Той се опитва да играе с големите на деня. Разбира се, получава удари и от Русия, и от САЩ, и от ЕС.
В момента може би той би имал най-голям натиск от САЩ, тъй като те бяха и все още са най-големия поддръжник на кюрдите”, посочи Керемедчиев.
„Те наистина обещаха още по времето Барак Обама, че ще има независим Кюрдистан, даже Ербил беше избран за столица в кюрдската част на Ирак. От една страна това е челен сблъсък със САЩ, но президентът Тръмп действа по начина, по който каза, че ще го прави още по време на предизборната си кампания”, обясни той.
Керемедчиев очерта и
още един проблем – този с пленените джихадисти от „Ислямска държава” и семействата им.
„Президентът Тръмп каза в социалната мрежа Туитър, че оттук нататък пленените от кюрдите джихадисти остават под контрола на Турция. Това е един от основните проблеми, който съществува и в Европа, тъй като говорим за близо 12 хил. пленени бойци на „Ислямска държава” от кюрдските сили, котио в момента стоят в кюрдските затвори.
Отделно са пленени и семействата им и стоят в специални лагери и те наброяват близо 70 хил.човека, от които даже и жените, съпругите са много силно радикализирани. Говорим за белгийски, френски, немски, холандски граждани, които са граждани на ЕС. Тях Европа не ги желае, от години и до момента вървят преговори между САЩ и кюрдите и Европа какво да се прави с тези хора”.
Тръмп: Ще залича икономиката на Турция, ако направи нещо отвъд границите в Сирия
Според експертът това е
много силен коз в ръцете на Ердоган
и ако другите страни го притиснат прекалено силно за нахлуването му в Сирия, той може да изиграе тази карта като шантажира Европейския съюз.
„Това е третата операция на Турция през последните години. Финансовите разходи на страната за последните 8 години възлизат на 200 млрд. долара, от които 40 млрд. долара са за военните операции, които тя провежда в Сирия, а 40 млрд. долара е похарчила за бежанците и за тяхното асимилиране в турска територия”.
„Над 120 млрд. са преките загуби за икономиката и търговията на Турция въз основа на тези военни действия. Страната все повече затъва в това блато – както икономически, така и политически”, посочи още той.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!