П овече от 1100 мъртви маслинови морски костенурки (Lepidochelys olivacea) бяха изхвърлени на плажовете на щата Тамил Наду в Южна Индия през януари – тревожна тенденция, която експертите определят като безпрецедентна.
„Никога не съм чувал за толкова голям брой костенурки, изхвърлени по плажовете на Тамил Наду поне през последните три десетилетия“, споделя професор Купусами Сивакумар, еколог от университета в Пондичери.
Повечето от намерените мъртви костенурки са били изхвърлени край столицата на щата – Ченай. Всяка година тези морски обитатели се събират край индийските брегове за размножителния си сезон. Женските излизат на сушата, за да снесат яйцата си, докато мъжките остават във водата. По принцип около 100-150 костенурки гнездят на плажовете на Ченай годишно, което прави засядането на над 1000 екземпляра изключително необичайно, допълва Сивакумар.
Шокиращи гледки по крайбрежието
Жителят на Ченай Раджив Рай разказва, че е преброил около 80 мъртви костенурки само на 2-километрова плажна ивица близо до дома си. След като сигнализирал на местните власти, служители на горския отдел започнали да погребват телата, но поради големия брой на загиналите животни процесът изостава.
Първоначална аутопсия на една от костенурките е разкрила белодробни лезии, а много от останките имат изпъкнали очи – знаци, които насочват към задушаване и удавяне като вероятни причини за смъртта, обяснява екологът Юван Авес. Въпреки това официалният доклад от аутопсията все още не е публикуван.
Какво причинява смъртта им?
Humans are obliterating the natural world
— GO GREEN (@ECOWARRIORSS) February 11, 2025
More than 1,100 dead sea turtles washed up along southern India’s coastline, possibly caught in netshttps://t.co/YO8u8NlP1I
Точните причини за тази екологична катастрофа остават неясни, но според експерти една от възможностите е, че както мъжките, така и женските костенурки са се събрали в района за размножителния период и са станали жертва на нерегламентиран риболов. Ако в тези води са използвани риболовни мрежи, костенурките, които трябва периодично да изплуват за въздух, биха могли да се оплетат и удавят.
„Трудно е да се определи дали животните са попаднали в риболовни мрежи в непосредствена близост до Ченай или са били отнесени от теченията от по-далечни води“, обяснява Сивакумар.
Авес допълва, че търговските риболовни кораби в района често не спазват местните регулации, което вероятно е довело до трагедията. Закони в Тамил Наду например забраняват траулери в рамките на пет морски мили (9 км) от брега, но прилагането на тези правила е слабо. „Мрежите за траулери трябва да бъдат оборудвани с устройства за изключване на костенурки, но е известно, че почти никой не използва такива“, добавя Авес.
Мерки от страна на властите
Over 400 endangered Olive Ridley turtles have washed ashore near Chennai in two weeks — double the usual annual toll.
— The Weather Channel India (@weatherindia) January 22, 2025
Threatened by fishing nets, pollution, and habitat loss, their survival is vital for marine ecosystems.https://t.co/IejdPdM3Bp pic.twitter.com/papKdwGBZ9
След широкото медийно отразяване на случая, правителството на Тамил Наду реагира, като задържа 24 траулера, работещи незаконно във водите край Ченай, и сформира специална работна група за справяне с проблема. Според изявление на правителството, в района вече патрулира съвместен екип, който следи за спазването на риболовните закони.
Маниш Мийна, надзирател на дивата природа в Ченай, потвърди, че нощните патрули са засилени, за да се осигури защита за новоизлюпените костенурки.
Екологична криза с тежки последици
Мащабът на тази трагедия за вид, който някога е бил застрашен и едва наскоро започна да се възстановява, е изключително обезпокоителен, коментира Авес.
„Можете да застанете на брега в Ченай и на всеки няколко крачки да виждате костенурки с изпъкнали очи, простиращи се чак до хоризонта“, описва той тягостната гледка.
Екологичните организации настояват за по-строг контрол върху риболовните практики и по-добро прилагане на съществуващите закони, за да се предотвратят подобни катастрофални събития в бъдеще.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!