О громните пожари обхванали Австралия тази година, в които се предполага, че са загинали близо милиард животни, може да не се дължат на глобалното затопляне.
Овен фактори, като прекомерна експлоатация на вода за индустриални и земеделски цели, бедствието изглежда е следствие и от чиста проба екологичен фундаментализъм.
В продължение на хиляди години коренното местно население – аборигените, е изгаряло контролирано площи, за да предотврати масови пожари. Тази практика обаче е прекратена в последните десетилетия поради екологични съображения, пише „Таймс”.
Над 1 милиард животни жертви на пожарите в Австралия
Сега от агенцията за управление на пожарите в Австралия наричат сухата неразчистена растителност – „гориво”. Нещо повече експертите са били напълно наясно, че без контролирано изгаряне се отваря път на гигантските „диви” пожари, които опустошават континента от миналия септември насам.
На този фон изпъква историята на 71-годишния Джон Дейвид Чиа, който през 2014 г. плаща да изсекат и премахнат 74 дървета в и около имота му. Съдът отбеляза, че основният мотив на Чиа за отстраняването на растенията е „безпокойството му за риска от пожар”, но констатира, че действията на пенсионера от Сидни са причинили „значителна вреда” на околната среда. Чиа в крайна сметка плаща глоба в размер на 40 000 долара или повече от 500 долара на дърво.
Не, пожарите в Австралия не са нещо невиждано или уникално
Подобни законови решения са честа практика в Австралия, провокирани от екологичен фундаментализъм с почти религиозни измерения, заел мястото на здравия разум, посочва „Таймс”.
През 2004 г. на Лиъм Шийхан са наложени 100 000 долара глоби и съдебни разноски след разчистване на земя около имота му в Рийд Крийк, Виктория. Пет години по-късно този имот е единственият структура, останал в района след смъртоносни пожари.
През 2001 г. електропреносният оператор „Трансгрид” прочиства площ от 60 метра край високоволтови електропроводи в Снежните планини. Компанията разумно смята, че високото напрежение и горимият материал не е най-добрата комбинация, но надлежно плаща 500 000 долара глоби на правителството на Нови Южен Уелс, което определя разчистването като „екологичен вандализъм”.
„Ние изгаряме по-малко от 1 на сто от нашата предразположена към пожари земя през последните 20 години”, коментира Брайън Уилямс, началник на пожарната на Кураджонг Хайтс. „Това означава, че всяка година горивото продължава да нараства”.
Дори дребните опити да се намали количеството горими растения се наказват. Да предположим, че в селска къща има камина на дърва. Постъпвайки правилно според закона собственикът не отсича дървета. Вместо това просто събира мъртви клони. Това също намалява количеството налично гориво за потенциални пожари.
Само че човекът трябва да внимава след предупреждението на директора на агенцията за Националните паркове и дивата природа в Нови Южен Уелс, Фиона Бюканън, отправено през април миналата година: „Премахването на дърва за огрев, включително мъртва дървесина и паднали клони, не е разрешено в националните паркове. Важно е хората да са наясно, че се прилагат глоби на място, но също така се налагат и от съда”.
Пожарите в Австралия: Извънредно положение и оцветени ледници
Съобразно тези разпоредби мъж е глобен с 30 000 долара за събиране на дърва за огрев в националния парк в долината Мурумбиджи.
Бюканън обяснява: „Много наземни животни и застрашени видове използват хралупи за гнездене и когато падналите дървета и мъртвата дървесина се вземат незаконно, това унищожава тяхното местообитание. Този паднал дървен материал е част от естествената екосистема на животните”.
От тези „естествени екосистеми” на хиляди декари национални паркове, сега е останала само пепел.
В недалечното минало фермерите са създавали просеки без висока растителност и са изгаряли растенията в районите около пътищата, за да намалят опасността от разпространения на пожари. Това е ставало по собствена инициатива. Пожарите поглъщали фермите на тези, които не го правели.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!