Н е само промяна на конституцията и вписването на българите в нея, но и спазването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България, както и двата протокола са задължителен елемент от преговорната рамка за присъединяването на РС Македония към Европейския съюз.
Това заяви днес следобед в Европейския парламент еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи в отговор на питане на българския евродепутат Андрей Ковачев, предава БГНЕС.
Важно е РС Македония да разбере, че има ясни правила за присъединяването на една държава към Европейския съюз, които са включени в преговорната рамка, както и в заключенията на Съвета.
Критериите са много ясни: добросъседски отношения и изпълнение на всички условия -това е важно за процеса на присъединяване, подчерта еврокомисарят.
В РС Македония: България e най-голяма заплаха, а Сърбия e най-голям приятел
„Ние очакваме да видим какво ще се случи. Получихме информация за развитието на последните събития. Знаем, че има граждани на РС Македония, които се идентифицират като българи – имаме и контакти с някои от тях и те ни обясниха последните развития.”
Правителството в Скопие не само е наясно с това, но и действа, за да изкорени всякакво насилие и омразата срещу българите, заяви Вархеи.
„Очакваме мерки от страна на правителството. Вече са предприети такива – задържани са извършителите на съответното престъпление, надяваме се, че те ще бъдат изправени пред съда и следим нивото на изпълнение на поетия ангажимент от страна на правителството на РС Македония.”
РС Македония: Повдигнаха обвинения на нападателя на Пендиков
Изпълнението на преговорната рамка е много важно, за да започне Междуправителствената конференция. Но за целта е необходимо не само да се внесат промени в конституцията на страната, а и с изпълнението на Договора от 2017 г., както и с двата протокола, които са много важни – Договора плюс двата протокола, които третират темите за учебниците, антибългарските паметници, образованието, говора на омраза и дискриминацията.
„Това е залегнало в преговорната рамка и комисията има задължението да извършва мониторинг. Това е част от общите политически критерии, залегнали в рамката. През есента ще излезем отново с подробен доклад по напредъка”, заяви еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!