Б ългария и още 22 страни от ЕС могат да бъдат дадени на съд за забавяне при въвеждането на европейските правила за авторското право на ЕС в националните си законодателства, съобщи Европейската комисия, като поиска обяснения за закъсненията.
Правилата за авторското право, приети преди две години, имат за цел да осигурят равнопоставеност между креативните индустрии на Европейския съюз и онлайн платформи като „Гугъл“ и „Фейсбук“.
Одобриха състава на новата ЕК, Великобритания с нарушение
Някои от европейските творци и телевизионни оператори обаче все още не са доволни, по-специално от тълкуването на ключова разпоредба, член 17, която има за цел да принуди платформите за споделяне като „Ютюб“ и „Инстаграм“ да филтрират защитено с авторски права съдържание.
ЕК посочи, че е изпратила официални уведомителни писма, първата стъпка от производството за нарушение, до страните, от които се искат обяснения. Крайният срок за приемане на правилата на ЕС беше 7 юни.
Facebook е заплашен от глоба и проверка от ЕС
Освен до България, писма са изпратени и до Австрия, Белгия, Гърция, Кипър, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Ирландия, Италия, Литва, Люксембург, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Словакия, Испания и Швеция.
Държавите имат два месеца да отговорят на Комисията или ще получат предупреждение, известно като мотивирано становище. Следващата стъпка е сезиране на Съда на Европейския съюз в Люксембург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!