Е вропейската комисия заплашва Италия с глоба до 3,4 милиарда евро. Комисията ще изпрати писмо до Рим в следващите няколко дни, става ясно от официален представител на Комисията, разговарял с Euractiv.
Според източника ЕК се готви да започне нова процедура за прекомерен дефицит срещу Италия, както и да изготви доклад по член 126.3 от Договора за ЕС.
Решението идва като отговор на липсата на усилия от страна на правителството да контролира публичните разходи на силно задлъжнялата държава от ЕС, посочва медията.
Мярката е възможно да бъде взета в рамките на процеса по мониторинг на бюджета, извършван от Европейския съюз, и да бъде въведена още на 5 юни. Това ще представлява ново ескалиране на конфликта между Брюксел и Рим, който доведе до сътресение на пазарите в Европа през 2018 г.
Крайното решение все още не е взето, а двете страни отказват коментар.
Commission to launch sanction procedure against Italy https://t.co/9HBexIphqv
— EURACTIV Economy (@eaEconomy) 28 май 2019 г.
След новината цената на италианските облигации се понижи, като доходността по 10-годишните държавни ценни книжа достигна 2,705%. Еврото на свой ред продължи да отслабва спрямо долара, достигайки цена от 1,1187 долара.
За да се приложи санкцията, ще се изиска одобрението на финансовите министри от ЕС.
#EuropeTitanic >
— Wolf of Coin Street on steroids ^^ (@BNF75) 28 май 2019 г.
Brussels was likely to start disciplinary steps against Italy on June 5 over its public finances.
> A warning letter from the Commission is expected to be sent to Rome this week.
https://t.co/IYUcvGXWBA
Според правилата на ЕС, членовете на блока трябва да държат дефицита (обществените разходи) си под 3%, а дългът - под 60% от БВП. При съотношение от 132% дългът на Италия е два пъти над тавана.
Италианският вицепремиер и лидер на "Лига" Матео Салвини заяви в понеделник, че ще се противопостави на европейските искания при изготвянето на следващия бюджет на страната.
European Commission VP @VDombrovskis speaks exclusively to @Silvia_Amaro about the relationship between Brussels and Rome https://t.co/3zITIw7O1Z #CNBCExclusive
— CNBC Int'l PR (@cnbcipr) 28 май 2019 г.
Как се справя България
През февруари тази година Европейската комисия публикува годишната си оценка за икономическото и социалното положение в държавите членки, която включва редовния доклад за България.
Обобщението на задълбочените прегледи е, че в България, Германия, Испания, Франция, Хърватия, Ирландия, Нидерландия, Португалия, Румъния и Швеция са налице икономически дисбаланси.
През ноември миналата година Комисията започна задълбочени прегледи за 13 държави членки с цел да анализира дали те са засегнати от макроикономически дисбаланси и при положителен отговор — колко сериозни са те. Комисията стигна до заключението, че съществуват дисбаланси или прекомерни дисбаланси във всички тези 13 държави членки, но в някои случаи сериозността на дисбалансите намалява.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!