Е вропейската комисия представи днес план за готовност на ЕС за действия при кризи, в който се предвиждат възможности за изготвяне на обща оценка на заплахите. Планът не съдържа финансова част заради предстоящите преговори за европейския бюджет.
Комисията предлага да се въведат минимални изисквания за готовност на болниците, училищата, далекосъобщителните мрежи, транспорта и водоснабдяването в ЕС за извънредна обстановка, да се подобри състоянието на държавния резерв. Според ЕК е необходимо всеки гражданин на ЕС да бъде подготвен със запаси за оцеляване за поне 72 часа.
ЕС и бъдещето на стоманодобива: Как танковете могат да бъдат зелени?
Препоръчва се в училищата да се преподава подготовка за действия при кризи и в ЕС редовно да се правят граждански учения с участието на въоръжените сили, Гражданска защита, полицията, пожарната и здравните работници. ЕК предлага да се улеснят процедурите за обществени поръчки по проекти с двойна употреба (гражданска и военна). Предвижда се частният бизнес да се подготви за осигуряване на непрекъсната работа на производствените линии в случай на криза.
В Германия одобриха огромна фискална "базука" за отбрана
Комисията пояснява, че тези предложения отчитат необходимостта да се повиши подготовката за действия в случай на природни бедствия и кризи, причинени от човешка дейност. Като пример са дадени наводнения, пожари, земетресения, пандемии и големи производствени аварии, кибератаки и дезинформационни кампании, саботажи и въоръжени нападения срещу държави от ЕС. Комисията отчита нуждата от сътрудничество с НАТО по тези въпроси и отбелязва, че днешните предложения са свързани с насоките за превъоръжаване.
"Романтично вярвахме, че най-доброто предстои, но трябва да бъдем готови и да виждаме нещата ясно", каза на пресконференция при представянето на предложенията еврокомисарят за готовността за действия при кризи Хаджа Лабиб.
"Ние в Европа ще сме следващите, ако не се защитим"
"Днешните заплахи са сложни и свързани, европейската сигурност е пряко заплашена от военните действия в последните години", добави тя.
По нейните думи телефоните, компютрите, суровините и социалните медии са част от "бойно поле", което се използва за заплахи срещу европейския начин на живот и демокрацията.
Лабиб посочи, че ЕК препоръчва гражданите да се запасят със суха храна, вода, документи за самоличност, осветление и радио за приемане на сигнал на дълги вълни.
"Всяка държава от ЕС сама трябва да прецени какви действия са необходими за защита на гражданите", обобщи еврокомисарят.
Лабиб отбеляза, че самата тя е напълно подготвена според препоръките на комисията за оцеляване в случай на криза.