Е вропейската комисия представи днес пред Съвета предложение да бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 81,4 млрд. евро на 15 държави членки в рамките на инструмента SURE. Финансовата подкрепа, която ще бъде предоставена на Република България е в размер на 511 млн. евро, информират от пресслужбата на Министерство на финансите.
Борисов обсъди с Урсула фон дер Лайен плана за възстановяване на Европа
Инструментът SURE беше създаден за осигуряване на временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства вследствие на епидемията от COVID-19. С инструмента се дава възможност Съюзът да предоставя финансова помощ на държава-членка за финансирането на мерки, предназначени за защита на служителите и самостоятелно заетите лица и за намаляване на безработицата и загубата на доходи.
Today marks an important step in protecting jobs and workers across Europe.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) August 24, 2020
We proposed to the @EUCouncil to grant financial support of €81.4 billion to 15 EU countries under the SURE instrument. This will help them preserve employment and support recovery.#StrongerTogether
България е поискала финансова подкрепа по отношение на две от мерките предприети срещу кризата. Това са т.нар. схема 60:40 приета с Постановление №55 от 30 март 2020 г., и допълващата мярка приета с Постановление №151 от 3 юли 2020 година. Финансовата помощ по инструмента ще се предоставя на страните-членки под формата на заем, като ЕК ще набира средства от финансовите пазари и ще ги предостави впоследствие на държавите-членки срещу предоставяне на гаранции за риска, поет от ЕС.
Die Welt: ЕС облагодетелства икономическите "двойкаджии"
Лихвата по заема на всяка държава-членка ще зависи от цената на финансирането за ЕС, която се очаква да бъде ниска, имайки предвид отличния кредитен рейтинг на ЕС. Размерът на изискуемата гаранция от дадена държава-членка ще бъде пропорционален на относителния дял на брутния ѝ национален доход (БНД) в този на ЕС, съответно максималният размер на ангажимент от България е приблизително 107,5 млн. евро.
ЕС дава над половин милиард на България от Спасителния план до 2022 г.
Законопроектът за ратифициране на Доброволното споразумение за гаранция съгласно чл. 11 от Регламент (ЕС) 2020/672 на Съвета, между Европейската комисия и Република България, е внесен в Народното събрание, като се очаква дискусиите по него да бъдат започнати при възстановяването на работата на Народното събрание на 2 септември.
ЕК одобри държавна помощ от 200 млн. лв. за средните предприятия у нас
Допълнителна информация за условията на заема ще бъде включена в бъдещото Решение за изпълнение на Съвета, прието въз основа на предложението на Комисията. Проект на Решение за изпълнение на Съвета може да видите тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!