Е вропейската комисия предложи да се наложат забранителни мита върху руските селскостопански продукти, внасяни в ЕС, които понастоящем са освободени от тях за голямо недоволство на европейските земеделски производители, с цел да се "пресушат" приходите, които позволяват на Москва да финансира войната си в Украйна, предаде АФП. (Видеото е архивно.)
"Този внос се е увеличил значително през 2023 г. Тези забранителни мита ще ги направят търговски нежизнеспособни, като им попречат да дестабилизират европейския пазар", заяви комисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис.
Зеленски: ЕС пуска руското зърно, а спира украинското
"Това ще помогне да се сложи край на износа на откраднато от Украйна зърно за ЕС и ще пресуши основен източник на приходи, който позволява на Москва да финансира агресивната си война", подчерта Домбровскис.
Селскостопанските продукти от Беларус, която е близък съюзник на Москва, също ще бъдат подложени на санкции.
Тези високи мита обаче няма да се прилагат за транзита през ЕС на зърнени култури и други селскостопански продукти, предназначени за трети страни в Африка или Близкия изток, с цел "запазване на глобалната продоволствена сигурност".
Няма да бъдат облагани и торовете, внасяни от Русия и Беларус.
Кремъл веднага разкритикува предложението, като заяви, че "европейските потребители ще пострадат".
През 2023 г. Русия е изнесла за ЕС 4,2 млн. тона зърнени култури, маслодайни семена и производни на стойност 1,3 млрд. евро. Само при зърнените култури износът за ЕС е бил 1,5 млн. тона през миналата година, в сравнение с 960 000 тона през 2022 г., на фона на рязко нарасналото руско производство. Предполага се, че голяма част от ръста идва от конфискувано или отгледано в Украйна зърно.
Съгласно правилата на Световната търговска организация (СТО) повечето руски селскостопански продукти, особено зърнените култури (царевица, слънчоглед, качествена пшеница и др.), досега бяха освободени от мита в ЕС.
Руска ракетна атака унищожи голям силоз за зърно в Днепропетровска област
В различните пакети от санкции, приети срещу Москва от 2022 г. насам, европейците внимаваха да не се насочат нито към селскостопанския сектор, нито към торовете. Те се опасяваха от дестабилизиране на търговията и подкопаване на продоволствената сигурност на азиатските и африканските държави, които зависят от руското селско стопанство.
"Новите мита са разработени така, че да бъдат достатъчно високи, за да обезкуражат вноса. Според европейски служител те ще се повишат или до 95 евро на тон", особено за зърнените култури, "или до мито от 50%" за други продукти (масла, зеленчуци и др.).
Освен това Брюксел възнамерява да активира клауза за изключение, за да гарантира, че Русия и Беларус "вече нямат достъп до квотите за зърнени култури на СТО, предоставени от ЕС, които предлагат по-добро тарифно третиране".
Това предложение, което идва на фона на гнева на земеделските производители в Европа, ще трябва да бъде ратифицирано с квалифицирано мнозинство от държавите-членки (15 държави, представляващи 65 % от населението на ЕС), без да е необходима подкрепата на членовете на ЕП.
Това е по-лесен и бърз процес от приемането на пълно ембарго, което изисква единодушие сред 27-те държави-членки.
Украйна е възмутена от настоящата ситуация:
"Отбелязваме, че за съжаление достъпът на Русия до европейския селскостопански пазар остава неограничен", заяви украинският президент Володимир Зеленски на срещата на върха в Брюксел.
В момент, когато недоволни полски фермери блокират границата с Украйна, "това е несправедливо", посочи той.
ЕС се готви също така да ограничи вноса на птиче месо, яйца, захар, царевица и овес от Украйна, които са освободени от мита от 2022 г. насам.
От своя страна Чешката република, Полша и трите балтийски държави призовават за пълна забрана на вноса на зърнени култури от Русия и Беларус, което според тях е "морално задължение".
Миналия месец Латвия вече забрани вноса на храни от Русия и Беларус.
От своя страна европейските производители на зърнени култури, особено във Франция, са обезпокоени, че Русия понижава световните цени и нарушава търговския баланс, особено след като през миналата година руското селскостопанско производство нарасна.
Окуражена от трудностите на Киев да доставя зърнени и маслодайни култури на традиционните си пазари, през последните две години Москва започна мащабна търговска офанзива в Африка и Близкия изток, най-вече чрез дарения или субсидирани доставки.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!