Е вропейската комисия призова държавите от ЕС да намалят търсенето на природен газ с 15 % през следващите зимни месеци, за да преодолеят "изнудването" на Русия за доставки на енергия.
В изявление Еврокомисията поиска също от страните-членки да ѝ предоставят специални правомощия да наложи необходимите намаления на търсенето, ако Русия прекъсне доставките на газ за Европа, предава БГНЕС.
"Русия ни изнудва. Русия използва енергията като оръжие и затова при всички случаи, независимо дали става дума за частично основно прекъсване на руския газ или за пълно прекъсване... Европа трябва да бъде готова", заяви пред репортери председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Биков: Купуваме руски газ през посредници
През последните дни руският президент Владимир Путин се заигра със заплахите си да прекрати доставките на газ за единния пазар, но Брюксел иска от страните от ЕС да се подготвят за най-лошото.
"Подготвяме се за всякаква възможност, независимо дали става дума за сериозни смущения или за пълно прекратяване на доставките на руски газ... Ако се случи най-лошото, ще трябва да сме готови", заяви още в началото на юли председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Страсбург.
Путин с предупреждение към ЕС относно газа
След като на 24 февруари Путин изпрати войски в Украйна и Западът отговори със санкции срещу Москва, Русия започна да намалява доставките на газ, очевидно за да попречи на страните от ЕС да попълнят резервите си, което ще ги направи уязвими за икономически натиск през зимата.
ЕС се бори да замени руските доставки с по-далечни източници като САЩ, Азербайджан и Алжир.
Но в понеделник Международната агенция по енергетика предупреди, че неруските газови ресурси "просто няма да бъдат достатъчни".
При руско газово ембарго: МВФ предупреждава за тежка рецесия в цяла Европа
Брюксел ще поиска от страните да приемат задължителни мерки за ограничаване на отоплението до 19 ºС и на климатизацията до 25 ºС в обществени и търговски сгради, "където това е технически възможно".
Планът показва, че ЕК се фокусира основно върху потреблението на енергия от електроснабдителните дружества и промишлеността, тъй като домакинствата съставляват само 37% от общото търсене на газ.
С колко повече ще плащаме за парно през новия отоплителен сезон
Брюксел настоява също държавите "да преминат към ядрена енергия, където това е възможно", и съветва страните, които искат да се откажат от атомната енергия, като Германия, да отложат планираното закриване на атомни електроцентрали.
А за да се сведат до минимум прекъсванията на газовите електроцентрали, резервните генератори, захранвани с дизелово гориво, трябва да могат да ги заместват "поне за пет дни".
Планът няма да включва таван на цените на енергията - идея, която беше силно подкрепена от САЩ, но която европейците досега изключваха като жизнеспособно решение на проблема със свръхзависимостта си от Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!