В ЕС годишно жертвите на трафика на хора са около 7000 и това е само върхът на айсберга, съобщи днес еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон. Тя представи предложения за промени в европейските правила, с които да се постигне по-добра борба с това явление.
По данни на ЕК щетите от трафика на хора в ЕС са около 2,7 милиарда евро за година. Йохансон отбеляза, че повечето от пострадалите от трафик са жени и деца, граждани на ЕС, като най-често те стават жертви на сексуална експлоатация.
ЕК предлага занапред съзнателното използване на услуги от хора, жертва на трафик, както и принудителните бракове и незаконното осиновяване, да бъдат обявени за престъпление. Расте броят на престъпниците, но не и на обвиняемите за трафик на хора, уточни Йохансон.
В отговор на нарастващото преместване в онлайн среда Европейската комисия иска също така по-строги санкции срещу компаниите, отговорни за престъпления, свързани с трафика на хора. Комисията предлага също Евростат да събира годишни данни за трафика на хора в ЕС. Очаква се новите предложения да бъдат оценени от Съвета на ЕС и от Европейския парламент.
"Всяка нощ плача, преди да заспя": грозната истина за трафика на деца
Данните на ЕК сочат, че най-често жертва на трафик на хора стават граждани на Румъния, Франция, Италия, България и Полша от страните в ЕС, и от Нигерия, Китай, Молдова, Пакистан и Мароко сред останалите държави. Отчита се, че повечето жертви у нас са от ромски произход и най-често те са подлагани на насилствени бракове или сурогатно майчинство.
Понастоящем тези мерки са доброволни за страните от ЕС. Но комисарят по вътрешните работи Илва Йохансон заяви пред репортери, че "много малко държави-членки, ако изобщо има такива, са го направили".
"Видяхме, че броят на заподозрените в престъпления се е увеличил (през) последните години, но броят на осъдените лица не се увеличава много. Така че все още има огромен проблем с безнаказаността", добави Йохансон.
Добавянето на тези изменения към съществуващото законодателство ще ги направи задължителни за всички 27 държави от ЕС. Всяка година в ЕС се регистрират повече от 7000 жертви на трафик, въпреки че това е "само върхът на айсберга", каза Йохансон.
България намесена в разследване за незаконни трансплантации
Жените и момичетата съставляват 63% от жертвите, а малко под една четвърт от тях са деца. Мнозинството - 53 %, са граждани на ЕС.
Повече от една трета от децата-жертви са жертви на трафик в собствената си страна, каза Йохансон. "Така че не е необходимо да преминавате границата, за да станете жертва на трафик."
Повечето жертви - 51% - са жертви на трафик с цел сексуална експлоатация, а 28%, предимно мъже, са жертви на трудова експлоатация, а като високорискови сектори са посочени селското стопанство, строителството, горското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, услугите по почистване, домакинството и домашната помощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!