Е фектът „Илон Мъск“ се обсъжда ожесточено сред републиканските кръгове този уикенд, въпреки че заглавията са доминирани от последиците от митническата политика на президента Доналд Тръмп.
Това посочва Найъл Стейнидж в соята авторска рубрика The Memo.

Въпросът, поставен съвсем директно, е: дали Мъск е актив или бреме за Тръмп?
Спекулациите отново се разгоряха, че Мъск може скоро да напусне поста си в Департамента по ефективност на държавната администрация (DOGE).
А след като консервативният кандидат Брад Шимел бе убедително победен от своята либерална съперничка Сюзан Крауфорд на изборите за Върховния съд на щата Уисконсин във вторник, въпросите около политическата роля на милиардера – с всички нейни плюсове и минуси – станаха още по-остри, посочва Стейнидж за The Hill.
Мъск и свързани с него организации са похарчили около 20 милиона долара в подкрепа на Шимел. Политическият му комитет е предлагал по 100 долара на човек, подписал петиция срещу „активист-съдиите“. Освен това са били раздадени два чека по 1 милион долара на подписали се, като единият от тях е председател на Републиканската младежка организация в колежите на Уисконсин. Самият Мъск е връчил чековете лично по време на хаотично изказване на публично събитие в Грийн Бей миналата неделя, добавя Стейнидж.
Участието на Мъск обаче се превърна и в мобилизиращ фактор за либералите и демократите, които го обвиниха, че се опитва да „купи изборите“, коментира авторът на The Hill.
Политическите печалби и загуби от участието му в Уисконсин сякаш се неутрализираха, тъй като преднината на Крауфорд от 10 процентни пункта почти съвпадна с резултатите от предходните избори през 2023 г., когато друга либерална кандидатка спечели с 11 пункта.
Но съдбата на Мъск зависи, разбира се, от самия Тръмп.
Бизнесменът не пропуска възможност да демонстрира лоялността си към президента, чиято кандидатура за втори мандат подкрепи с близо 300 милиона долара. Мъск често подчертава, че драстичните съкращения в държавната администрация, които планира чрез DOGE, могат да се реализират само при Тръмп в Белия дом, пише Стейнидж.
От своя страна Тръмп до момента не показва признаци на разрив между двамата, въпреки че критиците им редовно прогнозират такъв. Но е и забележимо уклончив относно бъдещето на Мъск, твърди Найъл Стейнидж.
„Искам Илон да остане колкото се може по-дълго“, каза Тръмп пред журналисти, пътуващи с него на борда на Air Force One в четвъртък. „Но ще дойде момент, в който той ще трябва да напусне.“
По-рано тази седмица Politico съобщи, че Тръмп е информирал членове на кабинета си и свои приближени, че Мъск ще се оттегли в рамките на следващите седмици.
Най-вероятният момент за това би бил 130-тият ден от управлението на Тръмп, което е и максималният период, в който може да служи лице със статут на специален държавен служител – категория, подложена на по-леки изисквания за отчетност от редовните членове на администрацията. Това би означавало, че Мъск трябва да се оттегли в края на май, коментира Стейнидж.
The Memo: Musk’s risks to Trump become starker https://t.co/DvbQunnnF8 via @Yahoo bring it on moose bay.?
— Biagio Alfano (@BiagioAlfano11) April 6, 2025
Прессекретарката на Белия дом Каролайн Левит междувременно написа в социалната мрежа X:
„Илон ще напусне държавната служба като специален служител, когато невероятната му работа в DOGE бъде завършена.“

Големият въпрос остава: плюсове или минуси носи той на Тръмп?
„Вижте, смятам, че всеки, който разполага с толкова пари, може да бъде полезен. Готовността му да похарчи стотици милиони е реален актив за републиканците“, казва стратегът от Републиканската партия Алекс Конант.
Той добавя:
„Работата му в DOGE е противоречива, и той го знае. След като бойкотира медиите в първите два месеца, сега е на нещо като медиен тур. Ясно е, че осъзнава нуждата да убеди американската общественост в полезността на DOGE.“
Проблемът, обаче, е, че Мъск често си създава сам неприятности с публичните си изказвания – както наскоро, когато нарече Социалното осигуряване „Понци схема“ в интервю с Джо Роугън.
Разделящата обществеността дейност на DOGE доведе до смущаващи инциденти като уволнения и последващи връщания на работа на федерални служители, работещи по ядрената безопасност, както и погрешни данни за реализирани икономии, коментира авторът на The Hill.
Обществените проучвания постоянно показват, че Мъск е по-непопулярен от Тръмп, като ниските му рейтинги сред жените са особено фрапиращи.
Проучване на университета „Куинипиак“ от миналия месец показва, че 57% от американците гледат негативно на Мъск, а само 36% – положително. Сред жените едва 26% го одобряват, докато 66% имат негативно мнение.
„Смятам, че хората – от Белия дом до малките фермери в Уисконсин – вече просто им е писнало от Илон Мъск“, казва Джон „Мак“ Стипанович, дългогодишен оперативен кадър на републиканците във Флорида и критик на Тръмп.
„Ако беше малко по-смирен, по-малко агресивен, можеше да стигне по-далеч“, добавя той.
Мъск има и собствени бизнес интереси, които не може да пренебрегне. Продажбите на Tesla рязко са се влошили, откакто той стана по-поляризираща фигура в обществото. През първото тримесечие доставките на електромобили са спаднали с 13% на годишна база, пише Найъл Стейнидж.

Остава и въпросът без ясен отговор – дали Мъск действа като „топлинен щит“ за Тръмп, отвличайки критиките към себе си и така разтоварвайки президента – или неговата непопулярност прехвърля негативи върху самия Тръмп?
„Той се превърна в голяма мишена за демократите и им даде достатъчно материал“, казва Конант.
„Но мисля, че на Тръмп дори му харесва някой друг да поема ударите вместо него.“
Едно е сигурно – демократите няма да спрат с атаките към Мъск.
Вижте повече в нашата галерия:
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Полша вдигна военни самолети за защита след руски удари по Украйна
Да пребориш рака: Мари Константин пред Мон Дьо
Балабанов за трагедията със Сияна: Шефът на АПИ да спре да мълчи или да подаде оставката си