49

Н а днешната дата преди 53 години се случва едно от най-значимите събития в човешката история – спускаемият апарат „Ийгъл“ каца на Луната.

Това става четири дни след изстрелването на „Аполо 11“ от космическия център „Кенеди“ във Флорида. На борда има трима астронавти – Едуин „Бъз“ Олдрин, Майкъл Колинс и Нийл Армстронг – човекът, който в ранните часове на 21 юли оставя първите човешки следи по повърхността на Луната, произнасяйки знаменитата фраза „Една малка крачка за човека – един огромен скок за човечеството“.

В следващите редове може да се запознаете с някои по-малко известни детайли, свързани с това историческо събитие:

На какво мирише лунната повърхност?

Един от най-важните въпроси, пред които били изправени учените от НАСА по време на подготовката за мисията на „Аполо 11“, е каква ще бъде повърхността, на която ще кацне „Ийгъл“? Дали тя ще е твърда или мека? Никой не можел да даде категоричен отговор. За щастие, когато апаратът достигнал Луната, повърхността се оказала твърда и кацането преминало безпроблемно. Астронавтите обаче установили нещо изненадващо – тя има специфична миризма.

Лунната пръст се оказала много лепкава. По тази причина Армстронг и Олдрин не успели да почистят добре своите костюми, след като се прибрали в модула „Ийгъл“. В резултат те усетили миризма, която по-късно сравнили с тази, носеща се във въздуха след изстрелването на фойерверки. За съжаление на учените на Земята, те така и не успели да анализират въпросния аромат. Пробите, които астронавтите донесли, били поставени в специални контейнери. Когато експертите ги отворили, лунната пръст вече нямала никаква миризма.

В разгара на Студената война

През 1961 г. американският президент Джон Кенеди заявил пред Конгреса, че през следващото десетилетие САЩ ще изпрати свой астронавт на Луната. Емблематично става следното негово изказване: „Ние решаваме да отидем до Луната или да направим нещо друго не защото е лесно, а защото е трудно“. Записи, разпространени години по-късно, разкриват, че Кенеди всъщност не се интересува особено от темата за космическите изследвания. Неговата основа цел била друга – да победи СССР.

По време на среща с представители на НАСА, състояла се през 1962 г., президентът признал, че смята изпращането на американски астронавт на Луната за важна стъпка към спечелването на Студената война. Не бива да се забравя, че само няколко месеца преди встъпването в длъжност на Кенеди, Юрий Гагарин се превърнал в първия човек, полетял в космоса. Малко след като влязъл в Белия дом, новоизбраният държавен глава обсъдил с вицепрезидента Линдън Джонсън как САЩ могат да спечелят надпреварата със Съветския съюз. Джонсън, който още през 1958 г. заявил, че контролът над космическото пространство е от огромно значение за бъдещето на света, подчертал, че победата може да бъде постигната само чрез изпращането на пилотирана мисия до Луната.

Тайната програма на СССР

САЩ далеч не били единствената страна, поставила си за цел да изпрати човек на Луната. Същото се опитали да направят и властите в СССР. За секретната програма, която трябвало да затвърди превъзходството на Съветския съюз в сферата на космическите изследвания, знаели малцина. Години по-късно, журналистът от вестник „Комсомолская правда“ Ярослав Голованов написал следното: „Първоначално всичко се извършвало в пълна секретност, за да не бъдат разкрити съветските тайни. След като САЩ изпревариха СССР и изпратиха човек на Луната, целта стана друга – провалът да бъде прикрит и никой да не разбере за него“.

Речта, която Никсън така и не произнесе

Джон Кенеди така и не успял да види как мечтата му се сбъдва и американски астронавт стъпва на Луната, тъй като бил убит през 1963 г. Честта да стане свидетел на този исторически момент и да проследи мисията на „Аполо 11“ се паднала на Ричард Никсън, който бил избран за президент на САЩ през 1968 г. Докато гледал как Армстронг и Олдрин се разхождат по лунната повърхност, неговото безпокойство достигнало своя връх. Държавният глава отлично осъзнавал, че ако нещо се обърка, той ще трябва да се нагърби с тежката задача да обясни как се е стигнало до подобен провал и до смъртта на двама астронавти.

Съветниците на Никсън дори подготвили изявление, което президентът щял да прочете, ако се случи най-лошото. В нея се казвало следното: „В древността хората гледали към звездите и виждали своите герои в съзвездията. Днес, ние правим почти същото, но нашите герои са велики мъже от плът и кръв. Други ще ги последват и със сигурност ще намерят пътя към дома…тези мъже бяха първите и ще останат на първо място в сърцата ни“.

Освен това свещеник щял да отслужи специална литургия в памет на загиналите. Гледайки Армстронг и Олдрин, Никсън можел единствено да се надява, че няма да му се наложи да прочете въпросната реч. За щастие, така и станало. Тримата астронавти, пропътували повече от 384 000 км. до Луната, се завърнали благополучно на Земята. Това се оказало само началото на един от най-вълнуващите периоди в историята на космическите изследвания. В периода между 1969 и 1972 г., САЩ осъществили още шест подобни мисии, като общо 12 астронавти оставили следите си на Луната.

Опасност от космически болести

След завръщането си на Земята, Армстронг, Олдрин и Колинс били изолирани и поставени под карантина. Това не е особено изненадващо – все пак те били първите астронавти, посетили Луната и никой нямал представа дали не са се заразили с някаква смъртоносна болест, непозната на човечеството.

Веднага след като излезли от капсулата, с която се завърнали на нашата планета на 24 юли, тримата били прехвърлени в мобилно карантинно съоръжение. След това те били откарани до специална лаборатория на НАСА, намираща се в космическия център „Джонсън“. Астронавтите останали изолирани там в продължение на 17 дни, преди да им бъде позволено да излязат на 10 август 1969 г.

Още от автора:

Защо СССР и САЩ искали да взривят атомна бомба на Луната?

„Марс е населен от обезумели градинари“: Най-странните теории за извънземни

Слънцето ще изпепели и погълне Земята: Ето кога

Историческите събития, които вдъхновиха създателите на „Междузвездни войни“

Краят на света, който така и не настъпи

Коментари 49
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

49 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Любопитно Преди 30 минути

Някои от изброените случаи направо предизвикват недоверие

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 54 минути

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 1 час

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 1 час

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

<p>Кметът на Дупница:&nbsp;Институциите, издирващи&nbsp;Ивана, дължат отговори</p>

Кметът на Дупница за изчезналата Ивана: Институциите, работещи по темата, дължат отговори

България Преди 1 час

Дангов добави, че година след изчезването на детето няма отговори на много въпроси

Земетресение в района на Пловдив

Земетресение в района на Пловдив

България Преди 2 часа

Земетресението е било на 25 км югоизточно от Асеновград

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Любопитно Преди 3 часа

В Националния дворцов музей в Тайпе се съхраняват над 690 000 експоната, повече от 80 % от които са от бившия двор на Цин

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Любопитно Преди 3 часа

Необичайно гурме предизвикателство ще определи застрашените от елиминация

<p>Десетки студенти загинаха при автобусна катастрофа</p>

Десетки студенти загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 3 часа

Всички загинали са учели в университета на град Франка

<p>Причините, поради които Америка изостави демокрацията</p>

Демокрацията на САЩ е мъртва - американците търсят спасение в авторитаризма

Свят Преди 3 часа

Вярвам, че повечето американци са изоставили демокрацията, защото демокрацията изостави повечето американци, смята Андрей Митровица

<p>Мъск размаха моторна резачка и заяви: Това е&nbsp;за бюрокрацията</p>

Мъск размаха моторна резачка на събитие във Вашингтон

Свят Преди 4 часа

Мъск се превърна в може би най-влиятелния съветник на президента Тръмп

Румен Спецов и Кирил Ананиев влизат в Надзорния съвет на НЗОК

Румен Спецов и Кирил Ананиев влизат в Надзорния съвет на НЗОК

България Преди 4 часа

Какво знаем за новите членове на Надзорния съвет - Явор Пенчев, Иванка Динева, Кирил Ананиев и Румен Спецов

Мими Шишкова

Заплахи, хакнати профили и TikTok: Политическите битки на Мими Шишкова

Любопитно Преди 4 часа

Тя твърди, че TikTok вече не е просто платформа за танци, а поле за дебати

"Празникът свършва": Kакво става с руската икономика?

"Празникът свършва": Kакво става с руската икономика?

Свят Преди 4 часа

Ако се вярва на официалните данни, миналата година е била отлична за икономиката на Русия