Единството като непостижима цел: Застрашено ли е бъдещето на ЕС
Източник: iStock photos/Getty images

П рез годините ЕС се е изправял пред различни предизвикателства, но досега винаги е можел да разчита на подкрепата на своя най-близък партньор – САЩ. Ситуацията днес изглежда коренно различна. Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом доведе до безпрецедентно обтягане на отношенията между Брюксел и Вашингтон. Една от основните причини за това е продължаващата война в Украйна. Американският президент настоява Европа да поеме значително по-голяма отговорност за собствената си сигурност, включително по отношение на евентуалното разполагане на мироопазващи сили в страната след приключването на конфликта. От гледна точка на ЕС, необходимостта от сплотеност между държавите членки никога не е била по-голяма. Състоялата се в четвъртък среща на върха трябваше да демонстрира, че Европейският съюз е способен да действа решително и единно. Постигната ли беше тази цел?

„Унгария е сама“

Срещата в Брюксел премина без съществени изненади. Очаквано, лидерите на почти всички страни-членки изразиха своята подкрепа за Украйна. Изключение направи само унгарският премиер Виктор Орбан, известен с постоянните си критики по адрес на ЕС и добрите си отношения с руския президент Владимир Путин. Той отказа да подпише заключителната декларация, но това не попречи на останалите държавни ръководители да го направят.

„Двадесет и шест държави вярват, че пътят към мира е чрез укрепване на капацитета на Украйна – Унгария е сама“, заяви след края на срещата председателят на Европейския съвет Антониу Коща. Лидерите на ЕС също така подчертаха, че няма как да има преговори за прекратяването на войната и сигурността на Стария континент без участието на Киев и Брюксел – ясен сигнал към администрацията на Тръмп, представители на която се срещнаха преди по-малко от месец с делегация на Кремъл в Саудитска Арабия.

Докато американският президент планира да ограничи защитната роля на САЩ в Европа, ЕС бърза да мобилизира стотици милиарди евро за отбрана и изграждането на нова архитектура за сигурност, особено по отношение на заплахите, идващи от Русия. Нежеланието на Унгария да подкрепи плановете на останалите 26 държави от блока, обаче, може да се превърне в сериозен проблем. Напълно възможно е Орбан да наложи вето на голяма част от амбициозните мерки, които ЕС се опитва да прокара. Лидерите на общността трябва да действат внимателно, тъй като се нуждаят от подкрепата на унгарския премиер – включително за подновяването на санкциите, наложени на Русия. След края на срещата в Брюксел, Орбан заяви, че ЕС не може да си позволи да финансира военните усилия на Киев, особено след като американската финансова помощ вече не е сигурна. Той също така допълни, че възнамерява да организира референдум в Унгария относно евентуалното присъединяване на Украйна към Европейския съюз. Експертите определят думите му като ясен сигнал, че Орбан няма никакво намерение да промени позицията си и да подкрепи останалите европейски лидери. 

Европа на различни скорости

За никого не е тайна, че предизвикателствата, пред които е изправен ЕС, са повече от сериозни. „Това е преломен момент“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, допълвайки: „Европа е изправена пред ясна и настояща опасност и следователно трябва да може да се защитава“. САЩ вече не представляват партньор, на който Европейският съюз може да разчита, поради което общността е длъжна да изработи общ план за действие.

„ЕС трябва да приключи възможно най-скоро процеса по изграждането на своята „стратегическа автономност“, включвайки в него не само страните-членки, но и някои държави от НАТО – като Канада, например. Най-големият проблем е, че не всички ще бъдат способни да го направят“, заяви за Vesti.bg Стивън Лейми, който е професор по международни отношения от университета в Южна Калифорния. 

„Част от европейските страни, по една или друга причина, не могат да си позволят да се включат пълноценно във въпросния процес, докато други – визирам основно Унгария, няма да се противопоставят по никакъв начин на политиката на Тръмп и ще се стараят да запазят добрите си отношения с Русия. Именно затова смятам, че колективната сигурност е път, по който отделните държави ще се движат с различна скорост“, допълва той.

Сходно е мнението и на много други експерти. Според тях, страните от ЕС далеч не са единодушни за конкретните стъпки, които трябва да се направят, за да се гарантира суверенитета и стабилността както на Украйна, така и на цяла Европа – особено по въпроса за евентуалното разполагане на мироопазващи сили, което би могло да се случи след сключването на мирно споразумение между Киев и Москва.

„Колективната сигурност е абсолютен приоритет за страни като Франция, Германия, Полша, както и Прибалтийските републики. За тях, проблемите, пред които е изправен ЕС в момента, представляват екзистенциална криза. Тук бих искал да допълня, че всичко това, което се случва в момента, ще доведе до задълбочаване на партньорството между Европейския съюз и Великобритания – нещо, което е от полза и за Брюксел, и за Лондон“, смята проф. Лейми.

Амбициите на Путин

Въпреки катастрофалното посещение на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон, състояло се преди малко повече от седмица, надеждата за постигане на мирно споразумение между Киев и Москва е все още жива. Делегации на САЩ и Украйна ще разговарят следващата седмица в Рияд, като Зеленски няма да участва в срещата.

На фона на обтегнатите му отношения с Тръмп, както и противоречивите изказвания на американския държавен глава (той нарече Зеленски „диктатор“ и намекна, че Киев е отговорен за продължаващия конфликт), все по-често се чува призива да не се забравя един очевиден факт – причината за избухването на войната в Украйна е нахлуването на Русия. Освен това, евентуално прекратяване на огъня несъмнено би било огромна стъпка напред, но няма да доведе до трайно решение на всички проблеми в отношенията между Киев и Москва, които съществуват от десетилетия.

А какви са дългосрочните цели на Путин? Според редица анализатори, ако офанзивата в Украйна завърши с превземането на обширни територии, държавният глава може да насочи погледа си към други държави. Те допълват, че сред основните му приоритети е и разделянето на САЩ от Европа, което не само ще отслаби западните съюзници, но и ще затвърди позицията на Русия като една от водещите глобални сили.

Според Путин, съдбата на Украйна е по-важна за Кремъл, отколкото за Брюксел и Вашингтон и по тази причина Западът в някакъв момент несъмнено ще отстъпи. Това, обаче, не е така. От начина, по който приключи конфликтът, зависи стабилността на целия Европейски съюз. Не бива да се забравя, че всяка промяна на държавни граници, постигната в резултат на въоръжен сблъсък, е предизвикателство за глобалната сигурност и международното право.

Още от автора:

Руско влияние или конспирация: Задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм в България

Една трета от работните места ще изчезнат до края на десетилетието

Непознатата история на Европейския съюз

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха голямо количество вейпове с наркотик в София

Откриха голямо количество вейпове с наркотик в София

България Преди 14 минути

Операцията е реализирана днес от служители на Икономическа полиция, Криминална полиция и на Първо районно управление

Тик Ток призна за мащабна кампания в полза на Джорджеску

Тик Ток призна за мащабна кампания в полза на Джорджеску

Свят Преди 2 часа

Това разкрива подробно доклад, който е изпратен на Европейската комисия

Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Свят Преди 3 часа

Доналд Тръмп наложи мита на почти целия свят

Дивна за успехите и провалите в живота

Дивна за успехите и провалите в живота

Любопитно Преди 3 часа

От "И ти не можеш да ме спреш" досега - Дивна разкрива своя силно емоционален път

Сарафов пак иска имунитета на Марио Рангелов

Сарафов пак иска имунитета на Марио Рангелов

България Преди 4 часа

Досъдебното производство е за корупция

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Любопитно Преди 4 часа

Как принцеса Кейт използва стила като форма на дипломатическо изразяване

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Страшни наводнения в САЩ, много жертви

Свят Преди 4 часа

9-годишно момче беше отнесено от наводнението, докато отивало да хване училищния автобус

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Свят Преди 4 часа

Крейг Ейнсуърт е открит мъртъв в Испания, след като беше обявен за изчезнал

Паднали дървета потрошиха коли в Пловдив

Паднали дървета потрошиха коли в Пловдив

България Преди 4 часа

Снощи в района на Пловдив започна снеговалеж

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

България Преди 4 часа

Петков посочва, че искът е за неимуществени вреди

<p>Митническата буря на Тръмп разтърси света</p>

Глобални пазари под натиск: Исторически сривове и растящ страх от рецесия

Свят Преди 4 часа

Според JPMorgan шансът за рецесия в САЩ и в глобален план е нараснал до 60%

ВАС пита Конституционния съд за избора на главен прокурор

ВАС пита Конституционния съд за избора на главен прокурор

България Преди 5 часа

Административното дело във ВАС бе образувано по жалба на Борислав Сарафов

Слаб трус до Перник

Слаб трус до Перник

България Преди 5 часа

Земният трус е усетен слабо в 13.45 ч. с епицентър на 2 км източно от град Перник

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Любопитно Преди 5 часа

Не пропускайте зрелищните футболни срещи на крачка от финала

<p>В Германия <strong><span style="color:#ff0000;">ще готвят учениците за... война</span></strong></p>

В Германия ще готвят учениците за... война

Свят Преди 5 часа

Говорителят на отбраната Роудрик Кизеветер каза, че е „абсолютно необходимо“ учениците да се обучават за извънредни ситуации, като ги нарече „особено уязвими и особено засегнати при извънредни ситуации“