П одобно на България, наркотиците удрят Португалия изведнъж с идването на демокрацията. Там това обаче става през 70-те и 80-те години на миналия век. След 4 десетилетия на авторитарно управление свободата идва при португалците внезапно. С военен преврат през 1974 г. диктатурата, въведена от Антонио Салазар през 1933 г., е свалена от власт.
Установяването на демокрацията се осъществява на фона на икономически проблеми, растяща несигурност и бум на туризма. Употребата на наркотици бързо набира сила, като засяга на практика всички слоеве на обществото.
Скоро смъртта от свръхдоза се превръща в масово явление. Хероиновата зависимост, заради начина на приемане на дрогата, с инжектиране, води до епидемия от СПИН.
През 80-те години на XX век на всеки 10 души в Португалия 1 употребява наркотици. Проблемите обаче не спират дотук. Парите от дрогата дават сила на организираната престъпност, която корумпира и ерозира държавността.
А местоположението на Португалия е идеално за трафикантите. Тя има голям излаз на море и се намира на кръстопът на търговските маршрути между Америка, Африка и Европа. Хероинът идва с кораби от Мароко, а кокаинът се доставя от Колумбия. В края на XX век ситуацията с наркотиците в Португалия е катастрофална. Това налага безпрецедентни мерки.
Така, през 2001 г., Португалия става първата страна, която декриминализира притежаването и употребата на всички наркотици, като търговията с тях остава незаконна.
Вместо да бъдат арестувани, тези, които са заловени с малки дози, могат да получат предупреждение, минимална глоба или да им се наложи да се явят пред местна комисия - лекар, адвокат и социален работник - за лечение, намаляване на вредите от употребата на дрога и помощни услуги.
Парадоксално, но през 2004 г. България отменя подобен текст в закона, позволяващ освобождаване от наказателна отговорност при притежание на малки дози наркотици за лична употреба.
Какъв обаче е ефектът от тези мерки в Португалия, която остава единствената държава в света с такова законодателство.
Разпространението на СПИН рязко се забавя. Броят на инфектираните с ХИВ намалява от рекордните 104,2 нови случая на милион през 2000 г., до 4,2 случая на милион през 2015 г.
В същото време смъртните случаи от свръхдоза се свиват от над 35 на милион до по-малко от 3 на милион. За сравнение междувременно смъртността от предозиране с наркотици в САЩ се утроява. Разликата е, че американските законодатели предприемат напълно противоположен подход на пълна нетърпимост към употребата на дрога.
Резултатът е също рязко увеличаване на броя на престъпленията, свързани с наркотици в САЩ и на хората, вкарани в затворите за притежание или търговия с незаконни вещества. В същото време Португалия бележи сериозен спад и по двата показателя.
Официалната политика на декриминализация прави много по-лесно използването на широк спектър от услуги, свързани със здравеопазването, психиатрията, заетостта, жилищата и т. н., които се борят да обединят своите ресурси, за да разрешат проблема с употребата на наркотици.
Сама по себе си декриминализацията не е панацея. Борбата с проблема включва множество други мерки, като реформи на здравната и съдебните системи и на начина на работа на полицията по отношение на разпространението на дрога.
Езикът също се променя. Тези, които са били наричани подигравателно „дрогадос“ (наркомани) вече са „хора, използващи наркотици“. Това също е от решаващо значение, тъй като промяната на отношението прави много по-лесни лечението и реинтеграцията на пострадалите от наркотична зависимост.
Португалия изглежда е единствената държава, която печели войната с дрогата. Но докато свързаните с употребата на наркотици смъртни случаи, престъпността и заболеваемостта намаляват, страната все още трябва да се справи със здравните усложнения и другите дългосрочни проблеми, предизвикани от дрогата. Заболявания като СПИН, хепатит С, цироза и рак на черния дроб продължават да са в тежест на здравната система. По този начин борбата с наркотиците в Португалия не е само история на успеха, но и предупреждение за предстоящите предизвикателства.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!