Управляващата партия "Единна Русия" обяви, че е спечелила регионалните избори в Русия вчера.
Това бе демонстрация на сила от страна на премиера Владимир Путин 18 месеца преди президентските избори, с които той може да се върне в Кремъл, отбеляза Ройтерс.
Опозицията пък заяви, че изборите са опорочени и белязани с измами.
На 10 октомври в Русия бе проведен т.нар. Единен ден за гласуване, на който се проведоха рекорден брой избори на различно равнище в 77 субекта на федерацията - около 7800 избора и местни референдуми. Избрани бяха регионални парламенти, градски законодателни събрания, кметове. В избирателните списъци са включени около 30 млн. души, или една трета от избирателите в Руската федерация. Единният ден за гласуване бе въведен в Русия през 2006 г., за да бъдат избавени гласоподавателите от безкрайната поредица от гласувания и да се преодолее т.нар. умора от избори. Освен това се пестят и средства.
Неокончателни
резултати сочат,
че партията на Путин запазва контрол с голямо мнозинство в поне пет от шест регионални парламента и печели общинските избори в хиляди населени места.
"Можем да заявим уверено, че спечелихме мнозинство в почти всички изборни територии", каза пред журналисти Борис Гризлов, един от лидерите на Единна Русия. Резултатите от анкетите на изхода на изборните секции показват, че подкрепата за управляващата партия е нараснала в сравнение с предишните местни избори преди четири години, т.е. всичко, което направихме през последните четири години, е правилно, добави той.
Местните избори
бяха
тест за политиката на Кремъл
преди президентските избори през март 2012 г., отбелязва Ройтерс. Този тест последва няколко трудни месеци за управляващата партия, чиято кулминация бе уволняването на московския кмет Юрий Лужков - един от основателите на "Единна Русия".
Масираната подкрепа за тази партия ще бъде знак за лесна победа на нейния кандидат на президентските избори през 2012 г., когато или Путин, или сегашният президент Дмитрий Медведев ще се борят за шестгодишен мандат.
Опозицията - и
либерали, и комунисти - заявиха в един
глас, че
изборите са опорочени от измами.
"Това бяха най-мръсните избори през последните години - каза комунистическият лидер Генадий Зюганов. - Тъжно и срамно е".
Либералната прозападна партия "Яблоко", която успя да регистрира кандидати в само един от седемте регионални избори, вероятно ще оспори резултатите в съда, съобщи агенция Интерфакс.
Други формации, настроени критично срещу Кремъл, заявиха, че не са били допуснати да се регистрират като партии и не са могли да участват в изборите.
Вчерашният
изборен ден далеч
надмина по брой на
нарушенията
местните избори през март т. г. и на практика стигна нивото на най-скандалните регионални избори през октомври 2009 г. Това е оценка на местни наблюдатели, цитирани в московското издание "Комерсант".
"Единна Русия" се опита да играе честно, коментира "Ведомости". Опозицията обаче твърди, че броят на нарушенията не е намалял, отбелязва всекидневникът.
Партията "Справедлива Русия"
не осъществи
пробива, очакван от социолозите.
Тя обаче си възвърна третата позиция, която бе изгубила на изборите през пролетта на 2008 г., а и тази пролет, коментирал пред изданието руски политолог.
Партията не успя да изтласка на трета позиция своите основни конкуренти - комунистите, констатира "Независимая газета". Почти във всичките шест региона, където се избираха местни парламенти, комунистите са на второ място, посочва вестникът.
"Единна Русия" постигна резултат от 50 до 65 на сто. Изборите отново показаха, че "Единна Русия" има свой електорат, който се идентифицира с партията на властта и с нейната политика, пише "Московский комсомолец".
"Създава се впечатлението, че нито комунистите, нито либералдемократите, нито дори "Справедлива Русия" изобщо не са успели да решат какво искат да кажат на гражданите", заявил пред всекидневника московски анализатор.
Десноцентристката опозиция в Словения спечели вчерашния първи тур на местните избори в Словения, но в Любляна бе преизбран с голямо мнозинство досегашният левоцентристки кмет Зоран Янкович, предаде АФП.
Резултатите след преброяване на около 60 на сто от гласовете сочат, че Демократическата партия на бившия премиер консерватор Янез Янша получава 19,2% от гласовете. За Социалдемократите на премиера Борут Пахор са гласували 11,8 на сто от избирателите.
Милиардерът Зоран Янкович не бе кандидат на управляващата партия, но подкрепя политиката на правителството, отбелязва АФП.
Друга десноцентристка опозиционна формация - Народната партия, получи 10,8 на сто от гласовете и ще има най-голям брой кметове - 31 избрани на първия тур от общо 208 кметски поста.
Освен кметове словенците гласуваха за общински съвети в над 3300 населени места. Избирателната активност бе 48%, а на предишните избори през 2006 г. е била 55 на сто.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!