Рони Бигс - един от най-известните британски престъпници, бе официално освободен от затвора, ден преди да навърши 80 години, съобщиха АП и АФП.
Семейството му обаче твърди, че освобождаването му няма кой знае какво значение. Така нареченият "велик влаков обирджия" ще остане там, където е в момента - на легло, сериозно болен. Той е на лечение от края на юли с тежка пневмония.
Роналд "Рони" Артър Бигс е част от банда, задигнала 2,6 млн. британски лири от пощенски влак през август 1963 г. Днес тази сума се равнява на повече от 40 млн. лири.
Той е заловен и изпратен в затвора, но успява да избяга през 1965 г. Цели 31 години се укрива в Бразилия, преди да реши да се предаде на правосъдието през 2001 г.
Британският министър на правосъдието Джак Стро отбеляза, че освобождава Бигс от състрадание, тъй като не му остава да живее дълго, посочва АП.
Говорител на британското министерство на правосъдието е казал за АФП, че персоналът от затвора, който е наблюдавал стаята на Бигс в болницата "Норуич и Норфолк", вече си е заминал.
Живот като на кино
Гигс е роден в Лондон през 1929 г. През 1947 г., когато е само на 18 се присъединява към Кралските военновъздушни сили на Великобритания, но е уволнен от там заради дезертиране.
В големия влаков обир той участва точно на 34-тия си рожден ден. Влакът превозвал пощата от Глазгоу за Лондон в ранните часове на деня.
При бягството си от затвора през 1965 г. Рони се прехвърлил през оградата с помощта на въжена стълба. Той се добрал до Париж, където и осигурил фалшиви документи и си направил пластична операция.
После заминал за Сидни, а семейството му го последвало. През 1967 г. получил анонимно писмо, според което в Интерпол имали информация къде се намира и е по-добре да се премести. През следващите години често сменял местожителството си в Австралия, но отново бил засечен от полицията и избягал в Бразилия.
През 1974 г. отново бил открит, но бразилските власти отказали да го предадат, защото нямали споразумение за екстрадиране на престъпници с Великобритания. Освен това тогавашната му приятелка - местна танцьорка в бар и вероятно проститутка, била бременна, а според бразилските закони баща на бразилско дете не можело да бъде изгонен от страната.
Тъй като било ясно, че е престъпник, Рони не можел да си намери работа, но пък за сметка на това си живеел съвсем необезпокояван. На туристите дори започнали да се предлагат чаши и фланелки с неговото име. Така той се превърнал в нещо като местна знаменитост.
По това време Бигс записал вокалите за две песни за филма да Джулиън Темпъл за пънк групата "Секс пистълс" - The Great Rock 'n' Roll Swindle.
Историята съвсем не свършва дотук. През 1981 г. Рони бил отвлечен и откаран в Барбадос. Похитителите му се надявали да приберат награда за главата му, обаче се оказало, че и Барбадос няма споразумение за екстрадиране с Великобритания и Бигс бил върнат в Бразилия.
В началото на 90-те обирджията отново се проявява като певец. През 1991 г. записва вокалите за песента Carnival In Rio (Карнавал в Рио) на германската пънк група "Тотен хозен" (DieTotenHosen.de). Две години по-късно участва в три песни за албума Bajo otra bandera на аржентинската пънк група "Пилзен".
На 7 май 2001 г.
Бигс се завръна в родината по собствено
желание и веднага бе арестуван. Тъй като
съобщи за намерението си първо на
таблоида "Сън", вестникът плати
разходите за прибирането му с частен
самолет.
Твърди се, че освен това единият му син е получил 20 хил. британски лири и други екстри в замяна на ексклузивните права за отразяване на новината.
При задържането на Рони му оставаха още 28 години от присъдата, произнесена през 60-те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!