Един малък град показва бъдещето на войната в Сирия
Източник: iStock/Guliver Images

М алкият северен сирийски град Рас ал Айн се превърна в една от горещите точки на войната в Сирия и привлича международното внимание. Северна Сирия става пример за това как ще се развива сирийският конфликт, където съперничеството между външни играчи – и най-вече между Русия и САЩ, става все по-видимо.

Вниманието на света и международните организации е привлечено заради водата.

Наскоро достъпът на града до питейна вода беше прекъснат за близо десет дни. Водата за двадесетте хиляди жители, се доставя с водоноски, но те нямат установен график и понякога не се появяват с дни. Ето защо, често хората в околността използват вода от кладенци, която е със съмнително качество, а поддържането на лична хигиена в условията на широко разпространение на Ковид-19 в Сирия, е трудно.

Приключи ли ерата 11 септември

Рас ал Айн се намира в провинция Хасака, чиито контрол е поделен между кюрдските сили и сирийските правителствени сили. Помпената станция Алук, която е основният източник за доставка на питейна вода за над 800 000 души в района, е под контрола на турските сили, извършили интервенция в северна Сирия през 2019 г. От началото на 2020 г. Турция прекъсна водоподаването осем пъти с обяснението, че това е необходимо заради ремонтни дейности.

Наистина, водопреносната мрежа и канализация са в тежко състояние още от преди избухването на конфликта, но наблюдатели заявяват, че

прекъсването на достъпа до водните ресурси има геополитическо значение.

Най-вероятната причина е спорът между Анкара и местните кюрдски сили относно допълнителната електроенергия, необходима за оперирането на турските военни сили – електричеството, което достига до Рас ал Айн и до Алук, е под контрола на кюрдите. По този начин, турската администрация заявява, че отговорност за спирането на водата е на кюрдските сили, които спират електроенергията, необходима за задвижването на помпената станция. Кюрдската администрация, която е свързана със сирийския клон на Кюрдската работническа партия (ПКК), не отрича спиране на тока, но обясняват това с изпращането на отговор към действията на Турция, които спират водоподаването.

Какво постигна Русия пет години след интервенцията в Сирия

На пръв поглед, прехвърлянето на вина и напрежението, изглежда като местен спор и борба за влияние, които не създават новини на фона на останалите съобщения за конфликта, който все още се води в Сирия. Но този път водната криза успя да заинтересува международната общност, която досега оказваше натиск върху Турция с ограничен успех. Специалният пратеник на САЩ за Сирия, Джеймс Джефри, съобщи през лятото, че е провел разговори с турското лидерство в опит да поднови редовните доставки на вода. Русия също работи по въпроса с отварянето на водопреносната мрежа към Рас ал Айн – доколкото има информация, в процеса са се включили и няколко европейски държави.

Но що се отнася до Турция, това е далеч по-голяма дипломатическа битка, която е за сметка на нуждите на малкия град.

Русия, която иска да приключи участието си в сирийския конфликт възможно по-скоро, вижда възможности за дипломатическо решение. През последните две години Москва състави проект за нова конституция на Сирия (в ущърб на иранските интереси и отказ за нова конституция), която предвижда преговори с кюрдските сили и дори сирийската политическа опозиция. Според руските официални лица, без участието на кюрдите, не би било възможно изграждането на ново правителство в Дамаск, докато тяхното нежелание да преговарят може да доведе до разцепване на Сирия.

Турция се противопоставя на участието на сирийските кюрди в администрацията в Северна и Източна Сирия, тъй като ги счита за клон на ПКК – организация, обявена за терористична в Турция, САЩ и ЕС (в същото време, Турция е в добри отношения с Иракски Кюрдистан, където провежда операции срещу ПКК). Вашингтон се колебае относно продължаващата подкрепа за кюрдските сили, които бяха в основата на битката срещу „Ислямска държава” в създадените за целта Сирийски демократични сили. Основната причина е, че САЩ искат да подобрят отношенията си с Анкара, които бяха силно ударени именно заради американската подкрепа за части на ПКК. В контекста на този спор, Турция се сближи с Русия и закупи руски ПВО системи – действие, което пък предизвика трус в НАТО, продължаващ до този момент. Поради това, администрацията на САЩ предпочита да разглежда водната криза в Рас ал Айн като хуманитарен въпрос, а не като надпревара за регионално влияние.

За Анкара обаче, ситуацията е различна. Рас ал Айн е символ на сегашния сблъсък и всякакви отстъпки на местно ниво биха имали последствия за успешното изпълнение на целите на Турция в Северна Сирия, което включва изтласкване на частите на ПКК и Сирийските демократични сили на юг и изток.

Руски и американски военни се сблъскаха в Сирия

Рас ал Айн има интересна история.

През XIX в., градът подслонява чеченски бежанци, прогонени от Руската империя при инвазията ѝ  в Кавказ, като османците дори построяват крепост в близост в идеята да защитава бежанците от възможно преследване. По-късно, в разгара на срива на Османската империя и кървавите конвулсии в началото на Първата световна война, хиляди арменци се заселват в Рас ал Айн и района. След като Османската империя спира своето съществуване след Първата световна война, териториите ѝ са поделени между колониалните сили, а градът е разделен между новопоявилите се Турция и Сирия. Днес, двете части на града са разделени от гранична ограда с огромна метална порта, служеща за единствено КПП между града и Турция. Преди месеци се наложи да бъдат разположени турски войници около граничния пункт, след като подкрепени от Турция милиции влязоха в спор с местните относно преминаващи през границата продукти. Присъствието на военна сила пък предизвика напрежение заради опасения сред жителите на Рас ал Айн, че потокът на продукти и материали ще бъде под контрола на Анкара и няма да достигат до местните.

Ще успее ли Русия да спечели кюрдите в Сирия

Борбата за влияние, която продължава да се разразява

около Рас ал Айн и провинция Хасака, е добро отражение за малките местни конфликти, които протичат в различните части на Сирия в рамките на гражданската война. Тук можем да сложим и примера с Южна Сирия, където вече година има сериозни сблъсъци между милиции, руски части и сирийските правителствени сили; можем да споменем също напрежението в Кунайтра по границата с оспорваните с Израел Голански възвишения, предградията на столицата Дамаск и особено Източна Сирия, където конфликтът за контрол върху петрола и газта между Иран, кюрдите, САЩ, Асад и Русия е само въпрос на време. Както показва Рас ал Айн, сирийската война вече мина от период на тежки сблъсъци между бунтовници и правителствени сили, към борба за контрол, влияние и ресурси между местни формации, кланове, правителствени части и подкрепящите ги външни играчи.

Всичко това говори за неспособността на режима на Асад да стабилизира контрола си, като не бива да забравяме, че в Северна Сирия е на път отново да видим сблъсъци с бунтовниците. Напрежението в Идлиб се покачва с всяка седмица, като руските самолети подновиха бомбардировките си. Когато конфликтът там избухне наново, нерешени и разразяващи се проблеми като този в Рас ал Айн, ще бъдат забравени до момента, в който напомнят за себе си. Новините от последния месец са показателни – Рас ал Айн и други градове в Северна Сирия стават все по-често свидетели на бомбени атаки, включително на 12 септември, зад които най-вероятно стоят части на ПКК. Отговорът на Турция се очаква.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

България Преди 3 минути

Днес той посети Троян, където връчи почетни плакети на тримата медалисти от националния ни отбор

Мъск осъди присъдата срещу Марин Льо Пен

Мъск осъди присъдата срещу Марин Льо Пен

Свят Преди 1 час

А френският премиер е обезпокоен от решението на съда

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

България Преди 2 часа

Двамата младежи са с наранявания

АТВ се преобърна и смаза чужденец край Сливница

АТВ се преобърна и смаза чужденец край Сливница

България Преди 2 часа

Пострадалият загубил контрол над машината

Побой над шофьор след леко ПТП в София

Побой над шофьор след леко ПТП в София

България Преди 2 часа

За престъплението е задържан мъж на 42 години

В България няма ваксина за бактерията убила бебе

В България няма ваксина за бактерията убила бебе

България Преди 3 часа

"Плюс мен": В България е налична само конюгатна ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 3 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 4 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

България Преди 5 часа

Предстои и осезаемо застудяване с възможен снеговалеж в планините

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 5 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

България Преди 5 часа

Уикенд винетката ще бъде 10 лева, седмичната – 15 лева

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 5 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Свят Преди 5 часа

През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран