Е вропейската централна банка увеличи днес основния лихвен процент с 50 базисни пункта, както се очакваше.
Така лихвата по депозитите на търговските банки става 2,5%.
Въпреки че решението на ЕЦБ беше широко очаквано, еврото поевтинява с 0,5% до 1,0934 долара.
Другите два ключови лихвени проценти на централната банка на еврозоната също бяха повишени с 0,5 процентни пункта.
Лихвата по операциите за рефинансиране става 3%, а по пределното кредитно улеснение - 3,25%.
Това е пето поредно увеличение на лихвите на ЕЦБ от миналия юли насам, когато финансовата институция ги повиши за първи от 11 години.
Днес Банката на Англия също увеличи основния си лихвен процент с 50 базисни пункта, до 4%, което е най-високото ниво от 14 години насам.
БНБ вдига основната лихва от януари
Вчера банката на Федералния резерв на САЩ повиши основния си лихвен процент с 0,25 процентни пункта, до диапазона 4,50-4,75 на сто.
Повишаването на лихвените проценти на ЕЦБ неминуемо ще доведе до вдигане на лихвите по кредитите и депозитите в България, тъй като българският валутен борд обвързва лева с еврото и Българската централна банка на практика не води самостоятелна лихвена политика.
По-високите лихви за рефинансиране на търговските банки ще предизвикат увеличаване на лихвените нива, при които финансовите институции заемат средства помежду си и съответно на лихвените индекси като Еврорибор (EURIBOR) и Либор (LIBOR).
САЩ агресивно вдигнаха лихвите, доларът скочи
В дългосрочен план увеличението на лихвите води до поскъпване на държавния дълг и повишаване на рисковите премии. Тоест покачване на доходността от инвестициите в облигации.
Същевременно по-високите лихви забавят скоростта на паричните потоци, ограничавайки инфлацията, но и инвестициите, включително и на пазарите на акции и криптовалути.
Криптоактивите са загубили $1,4 трлн. през 2022 г.
Повишаването на лихвените нива превръща еврозоната, Обединеното кралство и най-вече САЩ в износители на инфлация. Причината е, че еврото, паундът и доларът поскъпват спрямо валутите на развиващите се страни, тъй като доходността от инвестициите в държавните облигации, деноминирани в евро, паундове и долари нараства, а цените на много от основните международно търгувани суровини се изчисляват в щатската валута.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!