О ткриха ваксина срещу ебола, обявиха от Световната здравна организация (СЗО).
„Ню Йорк таймс“ съобщи, че лекарството срещу смъртоносния вирус е 100 процента ефективно.
New Ebola Vaccine Gives 100 Percent Protection https://t.co/sciMqzDvL4
— The New York Times (@nytimes) 23 декември 2016 г.
Очаква се да бъде лицензирано през следващата година и да влезе в употреба веднага.
Към момента са направени тестове на 12 000 души, а резултатите при всички са отлични.
Към момента заразата отне живота на повече от 11 000 души в Западна Африка и то само през 2014 и 2015 г.
Най-интензивно и широко вирусът се предава в Сиера Леоне.
През октомври 2014-та година организацията определи разпространението на ебола като "най-сериозната и остра здравна заплаха, наблюдавана в модерните времена".
Компанията-производител е в готовност да започне серийно производство при първа възможност, а в случай на нужда, може да реагира с поне 300 000 ваксини в най-кратки срокове.
Вирусът ебола е познат от 1976 г. насам, когато избухват епидемии едновременно в Южен Судан и в Демократична република Конго. В Конго болестта възниква в градче близо до реката Ебола, откъдето идва името на вируса. Тогава над 600 души се заразяват с ебола. От тях оцеляват едва 169.
Ебола всъщност е група от пет вида вируси, които проявяват различни симптоми и се разпространяват в различни части на света - Централна и Западна Африка, Китай и Филипините. Засега единствено видовете на ебола в Африка са причинявали зараза и смърт сред хора, докато в Китай и Филипините е имало огнища единствено сред животни.
Как се разпространява и какви са симптомите?
Ебола е силно заразна и се пренася от диви животни. Вирусът възниква най-често в градове, които са в близост до тропическите гори в Централна и Западна Африка.
Документирани са случаи на инфектирани шимпанзета, горили и маймуни, антилопи и таралежи, но предполагаемият източник на ебола са горските прилепи.
Ебола не се предава по въздуха, а по кръвен път, чрез повръщане, диария и други телесни течности. Здравните работници в Западна Африка са сред най-тежко засегнатите от епидемията категории от населението.
Ебола причинява треска, болежки като при грип, кръвоизливи, повръщане и диария.
В по-напреднал етап започват треска от висока температура, бъбречни и чернодробни кризи и вътрешни и външни кръвоизливи, които обикновено са причината за фаталния край. Лабораторните показания на заразени хора показват ниски нива на белите кръвни телца и повишено съдържание на чернодробни ензими в кръвта.
Симптомите на вируса обикновено се проявяват между втория и 21-ия ден след заразяването, което означава, че има значителен период, през който заразен човек може да не знае, че е болен, и да пътува. Смята се обаче, че такива хора могат да предават заразата, едва когато симптомите започнат да се проявяват.
Възстановяването от ебола зависи от отговора на имунната система на съответния пациент. Хората, които се възстановяват от инфекцията, развиват антитела, които се запазват най-малко 10 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!