Б ританският министър-председател Борис Джонсън отхвърли зачестилите призиви да се оттегли, като заяви днес пред парламента, че ще остане на поста, след като правителството му беше разтърсено от вълна от оставки, предаде Ройтерс.
„Очевидно, ако са налице обстоятелства, при които да усещам, че е невъзможно правителството да продължи да работи и да изпълнява мандата, който ни е даден, или ако усещам например, че сме възпрепятствани в желанието си да подкрепим украинския народ . . . тогава бих“ направил това, каза Джонсън в отговор на въпрос на депутат от своята Консервативна партия дали смята, че са налице обстоятелства, при които би трябвало да се оттегли.
„Но, честно казано, работата на министър-председателя в трудни обстоятелства, когато ти е даден колосален мандат, е да продължи“, заяви Джонсън и добави, че „тъкмо това ще направи“.
Той отхвърли обвинение, че поставя своите интереси над тези на страната, след като депутатът консерватор Дейвид Дейвис го призова да подаде оставка, с което да даде приоритет на националните интереси над собствените си.
Джонсън каза, че „се отвращава от грубиянщината и злоупотребата с власт“, след като беше попитан защо е повишил депутат от Консервативната партия въпреки отправени срещу него оплаквания в сексуални провинения.
Премиерски говорител заяви по-рано през седмицата, че Джонсън е знаел за някои твърдения срещу бившия заместник-отговорник по партийната дисциплина на консерваторите в парламента Крис Пинчър, който беше временно отстранен от партията миналата седмица.
Бившият здравен министър Саджид Джавид, който подаде оставка в знак на протест срещу Джонсън, призова и други членове на правителството да се оттеглят. „Да се върви по въже между предаността и честността стана невъзможно през последните месеци“, каза Джавид.
Според него в някакъв момент хората трябва да стигнат до заключението, че не може да се продължава по този начин. „Този момент настъпи“, заяви той.
Държавният министър на жилищното строителство Стюарт Андрю подаде оставка днес, изразявайки своето недоволство от Джонсън.
Оставки подадоха и трима парламентарни частни секретари (членове на парламента, които работят като помощници на министри без заплащане) – Селейн Саксби, Клеър Кутиньо и Дейвид Джонстън.
Говорител на премиера заяви, че Джонсън ще спечели евентуален бъдещ вот на недоверие въпреки очевидно намаляващата подкрепа за него след вълната оставки в правителството.
Според говорителя евентуални промени в правилата, така че консерваторите да могат да предизвикат нов вот на доверие по-скоро, отколкото е позволено в момента, са въпрос, който трябва да бъде решен от Комитет 1922, който определя правилата.
Агенция Блумбърг съобщи, като се позова на запознат източник, че ново гласуване може да има още другата седмица, ако е налице достатъчна подкрепа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!