Б ританският премиер Борис Джонсън заяви в неделя, че Великобритания "може да процъфти мощно" без търговско споразумение с Европейския съюз след Брекзит. Той каза това ден, след като се съгласи да удължи прекъснатите преговори с Брюксел.
Джонсън все пак посочи пред Би Би Си, че вярва, че трябва да се сключи търговска сделка, преди Великобритания окончателно да напусне регулаторния режим на блока през 2021 г.
ЕС започва правна процедура срещу Великобритания
Премиерът предупреди, че ЕС трябва да разбере, че неговото правителство е "изключително сериозно, за необходимостта да контролира собствените си закони и собствените си разпоредби", включително политиката си в областта на рибарството.
Великобритания официално напусна блока през януари, но остава обвързана от повечето правила до края на годината при условията на Брекзит.
Настоящата 11-месечна фаза на преход беше предназначена да позволи да се договорят бъдещите търговски отношения след близо пет десетилетия икономическа и политическа интеграция.
Девет планирани кръга от преговори обаче приключиха в петък, като Лондон и Брюксел, че остават значителни пречки пред споразумението, което доведе до намесата на Джонсън и председателя на ЕК Урсула Фон дер Лайен.
Двамата лидери, които последно проведоха преговори за Брекзит през юни, помолиха преговарящите да "работят усилено, за да се опитат да преодолеят тези пропуски".
Транспортен хаос грози Великобритания при липса на сделка с ЕС
Но нарастват страховете от хаос в пътуванията и търговията, ако не се постигне напредък и настъпи така нареченият Брекзит без сделка.
Джонсън подчерта, че Лондон не иска сделка от тип на тази, която Брюксел има с Канада според нормите на СТО (Световната търговска организация). Но допълни, че и в такъв случай Великобритания няма да има проблеми.
"Мисля, че можем да просперираме мощно при тези обстоятелства", каза той.
Лондон и Брюксел определиха европейска среща на върха на 15 октомври като краен срок за постигане на споразумение, което да може да бъде ратифицирано навреме, за да влезе в сила до 2021 г.
След призива на Джонсън и Фон дер Лайен, източник от ЕС каза пред Франс прес, че блокът чака Лондон "наистина да започне да преговаря по важните въпроси".
Великобритания и Европа досега не са намерили начин да преодолеят фундаменталните разногласия относно това как да се предоставят в бъдеще права за риболов във водите на Обединеното кралство и как да се поддържат равни условия за бизнеса и регулациите на държавните субсидии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!