С ъединените щати не шпионират френския президент Франсоа Оланд, нито който и да е друг френски правителствен представител, заяви държавният секретар Джон Кери пред журналисти във Вашингтон.
„Ние не наблюдаваме президента Оланд,
няма да наблюдаваме приятели като президента Оланд, и не извършваме никакви дейности на външното разузнаване, ако няма много конкретна и важна цел, свързана с националната сигурност, а такова нещо не ми е известно засега“, каза Кери, цитиран от Ройтерс.
Той каза също, че не е имало пряка конфронтация или сочене с пръст на Китай по проблема с кибератаките в разговорите на високо равнище с китайската делегация във Вашингтон. Китай се съгласи да работи заедно със САЩ за изготвяне на кодекс на поведение в сферата на киберсигурността.
Държавният секретар заяви, че е възможно да не бъде постигнато споразумение с Иран за ядрената му програма в определения срок.
Основателят на „Уикилийкс“ Джулиан Асанж призова обаче Франция да предприеме действия след разкритията, че е била шпионирана от САЩ. Освен това той обеща в интервю по телевизия ТФ1, че
ще публикува още по-важни документи,
предаде Франс прес. „Залогът са икономическите и политическите интереси на Франция, суверенитетът ѝ не може да бъде потъпкван, това ще е позор“, каза Асанж. „За Франция настъпи моментът да започне парламентарно разследване и да отнесе въпроса в съда“, добави той.
Според него световните сили сега наблюдават как ще реагира Франция. Ако тя възприеме политиката на щрауса, това ще е ясен сигнал към Съединените щати и към други страни като Русия и Китай, продължи Асанж.
Според основателя на „Уикилийкс“ предстои разгласяване на най-важните документи, след като френски медии публикуваха документи, според които Съединените щати са шпионирали трима френски президенти – Жак Жирак, Никола Саркози и Франсоа Оланд.
„Имаме други информации, които ще излязат в подходящия момент.
От политическа гледна точка онова, което предстои да бъде публикувано, ще е много по-важно от публикуваното от нас досега“, каза Асанж, цитиран от АФП.
Същевременно френският парламент прие снощи закон, който
разширява значително възможностите на националната разузнавателна служба
да подслушва телефони, да използва камери, скрити микрофони и други шпионски технически средства, без да е необходимо одобрение от съдия, съобщи Ройтерс.
Вече ще е достатъчно одобрение от новосъздаден надзорен орган, чиито функции ще бъдат именно даването на такива одобрения.
Въпреки острите възражения от правозащитни организации правителството на президента Франсоа Оланд побърза да внесе за разглеждане законопроекта след ислямистките атаки в Париж през януари, при които бяха убити 17 души.
Социалистическото правителство защити закона като жизненоважен за целите на борбата с тероризма и отрече, че той е френски вариант на т. нар. „Патриотичен акт“ в САЩ, приет след атентатите на 11 септември 2001 г.
Обсъждането на закона в парламента мина изключително бурно.
Против него се обявиха не само комунистите и част от зелените, но и редица десни депутати и дори представители на управляващите социалисти. За да успокои страстите, президентът Оланд предварително обяви, че ще внесе лично закона след одобрението му от парламента за разглеждане от Конституционния съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!