П резидентът на САЩ Джо Байдън каза на световните лидери, участващи в годишната Мюнхенска конференция по сигурността, че трансатлантическите съюзи отново са приоритет за САЩ, пише ДПА.
"Аз съм човек, който си държи на думата. Америка се завръща. Днес говоря като президент на САЩ, в самото начало на моето управление и изпращам на света ясен сигнал: Америка се завръща. Трансатлантическият съюз се завръща. И ние не гледаме назад", каза Байдън на форума, който тази година се провежда във видеоконферентен формат.
Нека да изчистя всяко съмнение. САЩ ще работят тясно с нашите партньори от Европейския съюз и столиците на целия континент, заяви Байдън в първата си реч на европейска сцена. САЩ са изцяло ангажирани със съюза си с Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), даде да се разбере Байдън. "Ние сме в разгара на фундаментален дебат за бъдещето и посоката на нашия свят. Трябва да се подготвим за дългосрочна стратегическа надпревара с Китай", подчерта той.
Президентът на САЩ по-конкретно призова за борба срещу икономическите злоупотреби на Китай и каза, че целият свят трябва да играе по едни и същи правила. Икономическите злоупотреби и натискът, упражняван от китайското правителство, подкопават основите на икономическата система, увери той, цитиран от Франс прес.
Байдън каза, че САЩ трябва да отговорят на дестабилизиращите дейности на Иран в Близкия изток, но не влезе в детайли. Той потвърди желанието на Вашингтон да се върне към споразумението от 2015 г. за иранската ядрена програма.
Русия атакува "нашите демокрации", каза президентът на САЩ. Той изрази решимостта си да "спечели отново доверието на Европа", като същевременно отправи предупреждение срещу завръщането на блоковете от Студената война. "Кремъл атакува нашите демокрации. Путин се опитва да отслаби европейския проект и нашия съюз с НАТО. Путин иска да саботира трансатлантическото единство и нашата решимост, защото е много по-лесно за Кремъл да заплашва отделни страни, отколкото да преговаря с една силна и единна трансатлантическа общност", каза президентът на САЩ.
Лавров обвини ЕС за разрива в отношенията с Русия
Що се отнася до спечелването на доверието на Европа, Байдън заяви, че не става дума за настройване на Изтока срещу Запада. "Ние не можем и не трябва да се връщаме към замръзналите блокове на Студената война", предупреди той.
Байдън определи климатичните промени като световна екзистенциална криза. Всички ще страдат от последиците от нея, предупреди президентът на САЩ, който официално върна страната си в Парижкото споразумение за климата, от което неговият предшественик на поста Доналд Тръмп я беше изтеглил.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви пред конференцията, че нарастващата роля на Китай има последици върху трансатлантическата сигурност. "Възходът на Китай е един съществен въпрос за трансатлантическата общност, с потенциални последици за нашата сигурност, нашия просперитет и нашия начин на живот", каза Столтенберг. Той подчерта, че нарастващата мощ на Китай преоформя приоритетите на атлантическия алианс, който традиционно се фокусира върху заплахата от Русия, но сега търси консенсус сред западните страни за това, че Пекин вече не е доброкачествен търговски партньор.
"Китай и Русия се опитват да пренапишат пътните правила в полза на техните собствени интереси", предупреди Столтенберг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!