П резидентът на САЩ Джо Байдън откри срещата на върха на НАТО във Вашингтон, като подчерта важното значение на алианса и международната стабилност.
На фона на множащите се призиви да се оттегли от президентските избори в САЩ през ноември след неубедителното си представяне в телевизионните дебати с кандидата на републиканците Доналд Тръмп в края на миналия месец, демократът Байдън използва речта си, за да противопостави външнополитическите си възгледи на тези на своя съперник, отбелязва Би Би Си.
Франс прес посочва, че срещата на върха преминава в сянката на Тръмп, въпреки че той не присъства, тъй като много от съюзниците се притесняват за бъдещето на НАТО, ако човекът, който нарече алианса "отживелица" и заплаши да не защитава онези държави, които не дават достатъчно пари за отбрана, се върне в Белия дом.
Байдън говори на тържествена церемония за отбелязване на 75-ата годишнина от създаването на НАТО. Тя се състоя в Аудитория "Андрю Мелън" - залата, в която Северноатлантическият договор е подписан на 4 април 1949 година. На церемонията присъства служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев, който води българската делегация на срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
Министър-председателят заяви в разговор с Байдън, че България е лоялен и надежден съюзник в НАТО. Американският президент, от своя страна, оцени високо ролята на страната ни на източния фланг на НАТО, съобщиха от правителствената пресслужба.
Още в самото начало на откриването на срещата във Вашингтон, той обяви, че САЩ и редица други съюзници от НАТО ще изпратят през следващите месеци на Украйна десетки системи за противовъздушна отбрана, включително най-малко четири системи "Пейтриът", за каквито Киев отчаяно настоява, за да може да отблъсне руското настъпление.
Съгласно изявлението САЩ, Германия и Румъния ще изпратят на Украйна допълнителни батареи "Пейтриът", а Нидерландия и други страни ще предоставят компоненти за "Пейтриът" за сглобяването на още една батарея. Италия ще предостави система за противовъздушна отбрана САМП/Т (SAMP/T).
Други съюзници, в това число Канада, Норвегия, Испания и Великобритания, ще предоставят редица други системи, за да помогнат да Украйна да разшири зоната на покритие. Тези системи включват NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS и Gepard. Други държави са се съгласили да предоставят боеприпаси за тези системи.
В публикация в социалните мрежи вчера украинският президент Володимир Зеленски даде да се разбере, че противовъздушната отбрана все още е ключово искане на страната му, след като той многократно настоя за повече системи "Пейтриът".
"Ние се борим за повече системи за противовъздушна отбрана за Украйна и съм уверен, че ще успеем", каза той. "Стремим се да осигурим също повече самолети, включително Ф-16. Освен това настояваме за засилени гаранции за сигурността на Украйна, включително оръжия, финансова помощ и политическа подкрепа", допълни Зеленски.
По-рано тази година той заяви, че Украйна спешно се нуждае от още седем батареи "Пейтриът", за да отблъсне руските атаки срещу електропреносната мрежа, военни и граждански райони, при които руските сили използват разрушителни планиращи бомби.
Зеленски каза, че системите "Пейтриът" ще помогнат да се попречи на руските самолети да прелитат достатъчно близо, за да пускат планиращи бомби над мирни граждани и критична инфраструктура. Той подчерта, че Русия използва по 3000 бомби в страната му на месец.
Във вторник (9 юли) украинският държавен глава призова САЩ и Европа да предприемат решителни действия за подпомагане на войските му и обеща да направи всичко възможно за победа над Русия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!