Д емократът Джо Байдън печели надпреварата за Белия дом срещу действащия президент републиканец Доналд Тръмп, съобщиха водещи американски телевизии.
След четири дни напрегнато чакане бившият вицепрезидент на Барак Обама получава 273 електорски гласа при необходими 270 благодарение на победа в ключовия щат Пенсилвания и става 46-ият президент на САЩ, съобщиха телевизиите Си Ен Ен, Ен Би Си и Си Би Ес и в. "Ню Йорк таймс".
За пръв път в историята си САЩ ще имат жена за вицепрезидент - 56-годишната Камала Харис, която става и първата цветнокожа жена на този пост.
Байдън научил новината в Делауер, където е със семейството си. Очаква се той да направи обръщение към нацията по-късно тази вечер.
В съобщение в Twitter Байдън обеща да бъде "президент на всички американци":
America, I’m honored that you have chosen me to lead our great country.
— Joe Biden (@JoeBiden) November 7, 2020
The work ahead of us will be hard, but I promise you this: I will be a President for all Americans — whether you voted for me or not.
I will keep the faith that you have placed in me. pic.twitter.com/moA9qhmjn8
Камала Харис даде знак, че е готова да се залавя за работа:
"Тези избори са за нещо много повече от Джо Байдън или мен. Става въпрос за душата на Америка и готовността ни да се борим за нея. Предстои ни много работа. Да се захващаме", написа Харис в Twitter:
This election is about so much more than @JoeBiden or me. It’s about the soul of America and our willingness to fight for it. We have a lot of work ahead of us. Let’s get started.pic.twitter.com/Bb9JZpggLN
— Kamala Harris (@KamalaHarris) November 7, 2020
Доналд Тръмп става първият президент на САЩ, който не успява да спечели втори мандат от 1992 г., когато поражение претърпя републиканецът Джордж Хърбърт Уокър Буш.
Джо Байдън спечели обратно от Доналд Тръмп три индустриални щати, които бяха загубени от Хилари Клинтън през 2016 г.: Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания. Освен това към момента той изпреварва Тръмп и в щатите Джорджия, Невада и Аризона според неокончателни резултати.
Joe Biden wins race to become the next US president
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 7, 2020
BBC projects he has won the key battleground of Pennsylvania, propelling him over the 270 electoral college vote threshold#Election2020 https://t.co/YID3rIJRp5 pic.twitter.com/A7g8ccFykf
Доналд Тръмп обвини Джо Байдън, че бърза да се обяви невярно за победител в президентските избори в САЩ, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
"Всички знаем защо Джо Байдън се е втурнал да се представи невярно за победител и защо съюзниците му в медиите полагат толкова усилия да му помогнат: те не искат истината да излезе наяве. Простият факт е, че тези избори далеч не са приключили. Джо Байдън не е удостоверен за победител в никой щат, камо ли в силно оспорваните щати, където ще има задължително повторно преброяване на гласовете, или в щати, където предизборният ни щаб има валидни и легитимни законови оспорвания, които биха могли да определят окончателния победител. В Пенсилвания например нашите законни наблюдатели не получиха смислен достъп да следят процеса на преброяване. Законните гласове решават кой е президент, а не медиите", се казва в изявление на Тръмп.
"От понеделник нашият предизборен екип ще започне да отстоява в съда своята позиция, за да гарантира, че избирателните закони са напълно спазени и че законният победител получава поста. Американският народ има право на честни избори: това значи да се преброят всички законни бюлетини и да не се броят никакви незаконни бюлетини. Това е единственият начин да се гарантира, че обществеността има пълно доверие в нашите избори. Шокиращо е, че предизборният щаб на Байдън отказва да приеме този основен принцип и иска да се броят бюлетини, дори ако са фалшиви, подправени или пуснати от лица без избирателни права или починали хора", се казва още в изявлението.
The Associated Press has called Pennsylvania for Joe Biden, projecting him as the winner of the election. The Electoral College map shows which states have been called for each candidate.
— KENS 5 (@KENS5) November 7, 2020
Read more: https://t.co/ItyqSManqI pic.twitter.com/j19C5TatmL
Преди да стане кандидат за президент на Демократическата партия, Байдън е бил вицепрезидент при бившия президент Барак Обама. Той е и най-дългогодишният сенатор на Делауеър.
По време на цялата си кампания Байдън твърдеше, че е заложена "душата на нацията", и обеща, че "ще се опита да излекува държава, разпокъсана от президентството на Тръмп".
Избирателната активност достигна рекордните за съвременната история на САЩ 66%.
Байдън получи над 74 милиона гласа срещу 70 милиона за Тръмп. Този "народен вот" не е от значение в американската избирателна система, но според демократите той подсилва политическата легитимност на следващия президент.
"Новоизбраният президент Байдън има силен мандат", заяви още вчера председателката демократ на Камарата на представителите Нанси Пелоси.
Управлението на Байдън обаче ще е силно ограничено, ако горната камара на Конгреса, Сенатът, остане под контрола на републиканците. Дали ще е така ще се разбере на 5 януари, когато в щата Джорджия ще се произведе втори тур на избори за Сенат.
Реакциите
В американски градове започнаха улични веселия, предадоха Ройтерс и ДПА.
В Ню Йорк хората се веселят по улиците, танцуват, размахват американски знамена, надуват клаксони и удрят по тенджери.
В столицата Вашингтон стотици души се стекоха пред Белия дом, танцувайки, пеейки и свирейки на музикални инструменти, а преминаващи коли надуваха клаксоните си. В далечината се чуват звуци на фойерверки.
Силни викове на радост отекнаха в хотела, където са отседнали сътрудниците на Байдън. "Струваше си всяка минута" от чакането, каза един от тях.
По улиците на Филаделфия хората празнуват под музикални съпроводи.
В Атланта новината за изборната победа на Байдън беше посрещната с викове, радостни възгласи и фойерверки.
Британският премиер Борис Джонсън поздрави Джо Байдън за победата му на президентските избори.
Канадският премиер Джъстин Трюдо днес също поздрави демократа Джо Байдън за победата му, предаде Ройтерс.
Трюдо заяви, че очаква с нетърпение да се заеме с "най-големите предизвикателства в света" заедно с новата администрация.
В изявлението си канадският премиер отбеляза, че ще работи със САЩ за "насърчаване на мира и приобщаването, за икономически просперитет и климатични действия по целия свят".
Трюдо не спомена настоящия президент Доналд Тръмп, с когото често имаше проблемни отношения, посочва Ройтерс.
"Поздравявам Джо Байдън и Камала Харис. Нашите страни са близки приятели, партньори и съюзници", написа в Туитър канадският премиер.
Председателите на Европейския парламент, на Европейския съвет и на Европейската комисия Давид Сасоли, Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, също поздравиха Джо Байдън.
Най-добри пожелания на новоизбрания президент, се посочва в изявление на Сасоли. Светът има нужда от силна връзка между ЕС и САЩ, от нов тласък на двустранните отношения. САЩ и ЕС не подхождат еднакво към пандемията с Ковид-19 и това отслабва отговора на кризата, допълва той.
ЕС е готов да действа за силни трансатлантически връзки, написа в Туитър Мишел. Той също посочва борбата с пандемията като една от темите за взаимодействие с Вашингтон.
ЕС и САЩ са приятели и съюзници, а техните народи - възможно най-дълбоко свързани, се посочва в поздравително обръщение на Фон дер Лайен. ЕК е готова да задълбочи сътрудничеството с новото ръководство на САЩ и новоизбрания Конгрес, особено в действията срещу пандемията и произтичащите последици, добавя тя.
По-рано тази вечер групите на Европейската народна партия (ЕНП), на социалистите и демократите (СД) и "Обнови Европа" в Европейския парламент бяха сред първите, които поздравиха Байдън. Ще продължим да работим заедно за мирен световен ред, посочи ЕНП. Председателят на партията Доналд Туск написа в Туитър, че загубата на Тръмп може да се окаже началото на края на тържеството на крайнодесния популизъм също и в Европа.
СД горещо поздравиха Байдън, призоваха президента Доналд Тръмп да признае поражение и да уважи гласа на народа. Те определиха победата на Байдън като историческа и посочиха, че с това Европа печели силен съюзник.
Изходът от изборите е празник за устойчивостта на демокрацията, заяви "Обнови Европа". Изборът на Байдън е връщане към разума, добавиха либералите.
Съпредседателят на групата на Зелените Ска Келер също изказа поздравления, особено за избора на Камала Харис за следващ вицепрезидент. Не мога да повярвам, че отне толкова дълго, допълни тя.
Германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че очаква с нетърпение бъдещото сътрудничество с президента Байдън.
"Нашето трансатлантическо приятелство е незаменимо, ако искаме да се справим с големите предизвикателства на нашето време", заяви тя.
Меркел, която е първата жена канцлер на Германия, подчерта, че Камала Харис става първата жена вицепрезидент на САЩ.
Френският президент Еманюел Макрон поздрави Байдън и Харис.
"Чака ни много работа, за да преодолеем днешните предизвикателства. Да работим заедно!", написа Макрон в Туитър.
Поздравления на Байдън и Харис поднесоха още президентът на Ирландия Майкъл Хигинс и премиерът Михол Мартин, премиерите на Испания Педро Санчес, на Италия Джузепе Конте, на Дания Мете Фредериксен, на Швеция Стефан Льовен, на Норвегия Ерна Сулберг и на Гърция Кириакос Мицотакис, канцлерът на Австрия Себастиан Курц и президентите на Полша Анджей Дуда, на Финландия Саули Нинистьо и на Украйна Володимир Зеленски.
Премиерът Бойко Борисов поздрави Джо Байдън и Камала Харис за победата на изборите в САЩ в социалните мрежи.
"Поздравявам Джо Байдън и Камала Харис! Бих искал да потвърдя решителността на българското правителство да работи за задълбочаването на партньорството със САЩ и за укрепването на трансатлантическото сътрудничество", написа министър-председателят във Facebook.
Поздравявам Joe Biden и Kamala Harris! Бих искал да потвърдя решителността на българското правителство да работи за...
Публикувахте от Boyko Borissov в Събота, 7 ноември 2020 г.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг поздрави новоизбраните президент и вицепрезидент на САЩ Джо Байдън и Камала Харис.
Топли приветствия за Байдън, когото познавам като силен поддръжник на НАТО и трансатлантическите отношения. САЩ са все така важни в непредсказуемия свят, очаквам да работим с Байдън и Харис за задълбочаване на връзките между Европа и Северна Америка, се посочва в изявлението на Столтенберг.
Генералният секретар отбелязва, че алиансът разполага с половината от световната военна и икономическа мощ и тази обща сила следва да послужи пред предизвикателствата като настъпателността на Русия, международния тероризъм, електронните и ракетните заплахи, възхода на Китай.
Сигурността и успехът ни зависят от справянето с тези предизвикателства заедно, добавя Столтенберг.
Кой е Джоузеф Робинет Байдън?
На 77 години, ако спечели изборите, той ще стане най-възрастният президент на САЩ при встъпване в длъжност през януари 2021.
Обеща да обедини страната във времена на предизвикателства. Определят го като брилянтен и очарователен оратор и човек, който смело се справя с тежки лични изпитания.
Роден в Скрантън, Пенсилвания, живее в Уилмингтън, Делауеър.
Бакалавър по история и политология в Университета на Делауеър и доктор по право в Сиракузкия университет.
Работи първо като адвокат. През 1972 г., когато е на 29 години, е избран за сенатор от Делауеър и става един от най-младите членове на Сената. В продължение на 36 години е на този пост. Дълги години е председател на Комисията по външна политика на Сената. 8 години вицепрезидент – от 2009 до 2016.
Участва в три президентски надпревари – през 1988, 2008 и 2020 г.
Женен е за Джил Джейкъбс, с която имат дъщеря. Има и син от първия си брак.
Личните изпитания
Като дете се бори със заекване. Преодолява това страданието чрез публично говорене.
Месец след като е избран за сенатор през 1972 г. при автомобилна катастрофа загиват съпругата му Нийла и едногодишната им дъщеричка Наоми, двамата му сина са ранени. Обмисля да се откаже от сенаторското място, но е убеден от колегите си и полага клетвата за встъпване в длъжност до леглото на един от синовете си.
През 2015 година губи най-големия си син Бо, който умира на 46 години от мозъчен тумор.
През 1988 г. на Джо Байдън са направени две операции заради мозъчни аневризми.
В началото на тази година в Украйна започна разследване за натиск срещу бившия главен прокурор. Твърди се, че докато е бил вицепрезидент Байдън е заплашил да спре помощи за Украйна заради разследване за корупционни престъпления на сина му Хънтър, който има бизнес в Украйна.
"Джил Байдън може да разчупи матрицата за първа дама"
Джил Байдън не е непозната за светлината на политическите прожектори. Съпругът й е вътрешен човек във Вашингтон, откакто се ожениха през 1977 г., а тя беше втората дама на Америка в продължение на осем години.
Но сега, когато Джо Байдън спечели Белия дом, 69-годишната му съпруга ще има възможността да прокара ролята на първа дама в 21 век - като запази щатната си работа като професор, пише в свой материал АФП.
"Повечето американски жени имат както трудов, така и семеен живот, но първите дами никога не са имали право да го правят", казва Катрин Джелисън, професор по история в университета в Охайо.
"Може би обаче е дошъл моментът, когато повече американци ще се чувстват комфортно с първа дама, която не е дежурна в Белия дом денонощно."
Разбира се, Байдън от години е доверен съветник на 77-годишния си съпруг, който победи действащия президент Доналд Тръмп.
Като първа дама се очаква тя да работи по въпросите на образованието и да възобнови обединяването на сили, мисия за обединяване около военни семейства, която тя и Мишел Обама започнаха през 2011 г.
Но тя е и професор, майка, баба и скалата, която поддържа Байдън след трагедията, станала преди близо пет десетилетия.
Адски жилав и лоялен
През 1972 г. Джо Байдън се сблъсква с немислимото - младата му съпруга и дъщеря му загиват в автомобилна катастрофа, а той остава сам да отгледа двамата си малки сина, и двамата ранени при инцидента.
Появява се Джил Джейкъбс, която е родена през 1951 г. и е израснала в предградията на Филаделфия. Баща й се издига в банковата сфера от касиер до президент, а майка й е домакиня.
Джил беше в процес на развод с първия си съпруг, когато срещна Байдън, вдовец, който пътуваше ежедневно от Делауеър до Вашингтон, където той служи като американски сенатор.
Двойката сключва брак през 1977 г. и тя стана "мама" на синовете му Хънтър и Бо. Байдънови имат дъщеря Ашли, която е родена през 1981 г.
Докато отглежда семейството си, Джил Байдън получава и две магистърски степени. В крайна сметка тя ще спечели докторска степен по образование и сега преподава в Общинския колеж в Северна Вирджиния.
Оттогава двойката е преминала през две неуспешни президентски кампании, осемте му години като вицепрезидент, смъртта на Бо Байдън след битка с рака - и сега, успешна кампания в Белия дом.
"Тя ни събра отново", каза Байдън във видеоклип, показан през август по време на Националния конгрес на Демократическата партия, докато описва въздействието на Джил върху семейството с белези от трагедия.
"Тя е толкова адски жилава и лоялна."
Малки прояви на състрадание
Джил Байдън пое ролята на втора дама през 2009 г., когато съпругът й стана вицепрезидент на Барак Обама, участвайки във високопоставени събития с първата дама Мишел и развивайки удобен стил на публично говорене.
По време на третата надпревара на съпруга си за Белия дом, Джил беше един от най-ефективните и силни негови заместници.
Тя провеждаше неуморна кампания, кръстосвайки щатите за ранно гласуване Айова и Ню Хемпшир и бойни полета като Флорида и Мичиган.
Тя представи съпруга си като кандидат, който най-добре се обърна не само към умерените демократи, но и към независимите и републиканците, разочаровани от Тръмп.
През март тя се озова в ролята на защитник на събитие в Лос Анджелис, когато драматично отблъсна двама протестиращи, които се хвърлиха към съпруга й на сцената.
Ние сме добре - каза тя успокоително
В конвенционната си реч от класната стая в гимназията на Уилмингтън, където тя преподава английски през 90-те години, тя гарантира за характера, способностите и сърцето на съпруга си.
"Как се прави разбитото семейство цяло", каза тя за постоянството на Байдън в несгоди, качество, което според нея го свързва с милиони американски семейства, страдащи от пандемията, масовите съкращения и расовото напрежение.
"По същия начин, по който правите нацията цяла", добави тя. "С любов и разбиране - и с малки прояви на състрадание. С храброст. С непоколебима вяра."
Може да се окаже предизвикателно
Джил Байдън, която яростно защитаваше семейството си през цялата кариера на съпруга си, се изправи срещу атаките срещу него от страна на Тръмп и неговите съюзници.
Сега тя може би се подготвя за четири години в Белия дом - и забързан график на преподаване и работа от Източното крило.
"Ако Байдън продължи да преподава, тя завинаги ще промени очакванията и ограниченията на позицията", каза Кейт Андерсен Брауър, автор на "Първите жени: Благодатта и мощта на модерните първи дами на Америка", пред Франс прес.
"Мисля че това може да се окаже предизвикателно, балансирайки работа и огромните ангажименти на първата дама, но също така мисля, че ще разшири нашите представи за това, на което са способни първите дами", каза тя.
Джелисън предупреди, че Байдън може да се изправи срещу тези, които искат по-традиционна първа дама, но тя и Брауър се съгласиха, че е дошъл моментът за промяна.
"Със сигурност ще имаме мъж съпруг на президент един ден и не мисля, че някой би очаквал той да се откаже от ежедневната си работа", каза Броуър
На крачка от Белия дом: Кой е Джо Байдън
Избирателната комисия в САЩ: Няма доказателства за злоупотреби на президентския вот
Байдън: Имаме убедителна победа, Тръмп: Не бързай
Джо Байдън поведе и в Пенсилвания
На крачка от Белия дом: Кой е Джо Байдън
Вотът в САЩ: Какви са резултатите от изборите
Кой и защо говори на български език в предизборен клип на Джо Байдън
Байдън: Няма да търпя руски награди за главите на американски войници
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!