Д нес, на 1 октомври 2024 година, Джими Картър постави нов рекорд - празнува своя рожден ден № 100, ставайки първия американски президент, достигнал трицифрено число.
Картър доказва, че може всичко, когато през 1976 година като фермер, отглеждащ фъстъци, печели президентските избори в САЩ, отвявайки конкуренцията на Хенри Джаксън, Джералд Форд и други.
Картър отстъпва президентския пост през 1981 г., губейки преизбирането си, когато е на 56 години.
Много дълго, невероятно пенсиониране
Картър не посвещава следпрезидентския си живот на участие в управителни съвети на компании и получаване на хонорари за изказвания, както правят други скорошни президенти.
Картър строи къщи, участва в мисии за мир в Куба и Близкия изток, преговаря за освобождаването на заложници, живее в родния си град, преподава в неделно училище и в колеж, пише книги и печели награди „Грами“.
Безспорно това е най-дългото, най-праведното и най-продуктивното постпрезидентство в историята, макар че почетно се споменават усилията на Джон Куинси Адамс в Конгреса след президентския мандат, насочени срещу робството.
За близо 44 години, откакто е напуснал поста си, Картър е помогнал за изкореняването на Гвинейския червей - паразит, от който в средата на 80-те години са били заразени около 3,5 милиона души, а през 2023 г. - само 14 души, по данни на Центъра „Картър“.
Изминаха 22 години, откакто той спечели Нобеловата награда за мир през 2002 г., точно когато САЩ се подготвяха за война в Ирак. През същата година Картър направи и знаменателно посещение в Куба.
Изминаха девет години, откакто Картър обяви на пресконференция, че е диагностициран с рак на мозъка и може би не му остава много време да живее.
Стивън Колинсън от CNN пише по онова време:
„Имах прекрасен живот“, каза Картър със същата безпощадна честност и педантичност, които характеризираха президентството му.
„Готов съм на всичко и очаквам с нетърпение ново приключение“, каза Картър в 40-минутната си поява пред камерите, в която често излъчваше огромната си усмивка и никога не стана жертва на емоции.
„Всичко е в ръцете на Бога, на когото се покланям.“
Картър имаше още работа
През декември 2015 г. Картър обявява, че след лечението ракът е изчезнал. В хронологията на живота му, поддържана от изследователската библиотека на CNN, има още много забележителни записи.
Изминаха девет години, откакто Картър публикува автобиографията си „Пълноценен живот": „Размисли на деветдесет години“. За аудиокнигата той получи награда „Грами“ - своята втора. Няколко години по-късно ще спечели и трета.
Изминаха седем години, откакто беше хоспитализиран за обезводняване в Уинипег, Канада, където беше на открито - все още работеше! - за Habitat for Humanity, организацията, с която той имаше дългогодишна връзка.
Изминаха пет години от 2019 г., когато спечели третото „Грами“, счупи бедрото си и се пошегува, че трябва да има възрастово ограничение за президентството, тъй като на 80 години не би могъл да се справи с тази работа. Това беше и годината, в която той навърши 95 години и стана най-дълго живелият американски президент, изпреварвайки Джордж Буш-младши.
Изминаха почти две години, откакто Картър постъпи в хоспис, и почти една година, откакто почина съпругата му Розалин. Двамата се ожениха през 1946 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!