И талия иска да затвори пристанищата си за европейски кораби в Средиземно море, когато на борда им има спасени край Либия мигранти, заявява италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини.
"В четвъртък в Инсбрук ще поставя на масата искане за затваряне на италианските пристанища за корабите на международни мисии", написа Салвино в Туитър, имайки предвид срещата на европейските министри на вътрешните работи в Австрия.
Giovedì porterò al tavolo europeo di Innsbruck la richiesta di BLOCCARE l’arrivo nei porti italiani delle navi delle missioni internazionali.
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) 8 юли 2018 г.
Purtroppo i governi italiani degli ultimi 5 anni avevano firmato accordi perché tutte queste navi scaricassero gli immigrati in Italia. pic.twitter.com/tnp16nifpy
Следващата седмица ще се състои среща в Инсбрук (Западна Австрия) между вътрешните министри на Италия, Австрия и Германия. Това ще даде началото на преговори с Гърция и Италия да приемат обратно мигранти, регистрирани и подали молби за закрила там, но продължили пътя си в ЕС на север.
Няколко мисии действат в Средиземно море и Салвини не уточнява, кои ще са засегнатите. Една от тях е операцията „София“ за борба срещу трафикантите на хора, чийто старт бе даден от Европейския съюз през 2015. Тя е под италианско командване и щабът й е в Рим.
Друга е операцията "Тритон“ от 2014 г. на европейската агенция за контрол на външните граници на ЕС Фронтекс. Кораби на НАТО също участват в тази операция.
Новото италианско правителство въвежда политика, целяща да сведе до нула броя на мигрантите, пристигащи на италианските брегове.
Салвини, който е ръководител на крайнодясната Лига, вече забрани на кораби, наети от НПО, да влизат в италианските пристанища. Корабите "Аквариус“ на френска и "Лайфлайн“ на германска НПО бяха принудени да акостират единият в Испания, а другият в Малта.
Според италианското министерство на вътрешните работи след 1 януари т.г. 16 687 души са дебаркирали на италианските брегове - от които 11 000 идват от Либия – или 80% по-малко от миналата година за същия период.
По-рано пък Австрия заяви, че няма да приеме нито един бежанец обратно от Германия.
Това предупреждение отправи днес австрийският вътрешен министър Херберт Кикъл пред местното издание "Остерайх".
"Ние няма да приемаме, когото и да било, за когото не носим отговорност. Това е положението и точка", каза Кикъл по повод изявлението на неговия германски колега Хорст Зеехофер, който заяви, че "ще накара Австрия да приеме споразумението за реадмисия за масово връщане на бежанци обратно по границите".
Кикъл съобщи, че е имал два разговора със Зеехофер и в тях е обещано, че няма да има връщане обратно на бежанци. Вътрешният министър на Австрия изрази надеждата, че ще има разговор по този въпрос на германския канцлер Ангела Меркел с властите в Италия и Гърция.
"Всичко обаче трябва да бъде много ясно. Всеки договор, който ще бъде във вреда на Австрия, ние няма да го подпишем дори и след сто години", предупреди Кикъл и съобщи, че "Австрия ще реагира на всеки по-строг германски контрол по границата. "Ние по принцип ще увеличим контрола по южната си граница. По този начин Австрия ще помогне и на самата Германия. Така ние ще изместваме натиска по-далеч и един ден той да бъде там, където се намира и самият проблем - по външните граници на ЕС", казва още Кикъл.
Според него създаването на приемни центрове в северна Африка е само средносрочно решение. В тях не може да се подават молби за получаване на убежище. Тези центрове трябва да бъдат управлявани от страните от северната част на Африка с финансовата помощ на ЕС, смята австрийският вътрешен министър Херберт Кикъл.
Все повече мигранти проникват в Европейския съюз през новия маршрут от Мароко за Испания, предупреди директорът на Европейската гранична служба "Фронтекс“ Фабриче Леджери.
"Ако ме питате, какво предизвиква най-голям страх в момента, ще ви отговоря: Испания“, каза той в интервю за "Велт ам Зонтаг“.
Само през юни броят на нелегалните преминавания на испанската граница от мигранти, идващи от Африка, е достигнал 6000. Половината от тях са мароканци, а останалите идват от Западна Африка.
Миналата сряда канцлерът Ангела Меркел изнесе реч пред Бундестага след Срещата на върха на Евросъюза за миграцията.
Тя защити пред депутатите идеята си за транзитни центрове.
Какво още каза тя - вижте във видеото по-горе.
Австрия ще събира от бежанците по 840 евро такса за предоставяното убежище
DPA: Меркел и Зеехофер се разбраха за бежанците
Борисов: Аз съм европеец, но българите са на първо място
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!