К огато в последните дни на Втората световна война върху Хирошима е хвърлена атомна бомба, голяма част от живота в града е унищожен. Около 140 000 души са убити, а над 60 000 сгради са разрушени или повредени за един миг.
(Във видеото може да научите повече за: Намериха кораба, превозил ядрената бомба над Хирошима)
Сред отломките и руините обаче се запазват проблясъци на живот. Напук на всичко, няколко дървета успяват да оцелеят в сърцето на Хирошима, оставайки като безмълвни свидетели на ужасите на ядрените оръжия.
Trees That Survived The Atomic Bomb In Hiroshima Spread A Message Of Peace #NewsBreak https://t.co/iKXv8jKPHy
— Howie Chamberlain (@HowieChamberla1) May 8, 2024
В тревист парк покрай река Хонкава в квартал Нака-ку можете да откриете плачеща върба, която е била засадена много преди Втората световна война.
Дървото се намира само на 370 метра от централната точка на бомбата - необичайния Т-образен мост Айои, който е избран за мишена заради характерния си вид от небето. Въпреки че стволът на върбата е счупен при взрива на бомбата Little Boy, той все още е оцелял и днес и дори е родил нови издънки, които оттогава са израснали от основата.
Голяма част от тази информация ни е известна благодарение на "Зеленото наследство на Хирошима" - група от граждани, учени и политици, които честват многобройните дървета, оцелели след атомната бомбардировка на града. Документирайки тяхното присъствие, те се надяват да направят изявление срещу войната и ядрените оръжия, както и срещу непреходната красота на природата.
"Осъзнах, че дърветата са изключително важни, тъй като могат да се използват за обединяване на нещата и за повдигане на различни въпроси, включително историята и природната среда, отхвърлянето на войната и надеждите за премахване на ядрените оръжия", казва д-р Насрин Азими, старши съветник в Института на ООН за обучение и изследвания, който е съосновател на "Зеленото наследство на Хирошима" заедно с Томоко Ватанабе, според "Хирошима за глобален мир".
"Дърветата бдят над начина, по който живеем - те помнят всичко, което се е случило до момента, и споделят всичко това с нас под формата на послание", обяснява д-р Азими.
Оцелелите дървета са известни като хибакуджумоку, което произлиза от японските думи hibaku, което означава "бомбардиран с А, с ядрена бомба", и jumoku, което означава "дървета и храсти".
Организацията поддържа актуален списък на 62 хибакуджумоку, разположени в Хирошима. Наред с многото плачещи върби той включва и множество други видове, като гигантски камфорови дървета, плодоносни японски персимони, евкалипти и емблематичната вишна Йошино.
Подобна инициатива разцъфтява и в Нагасаки, другия японски град, който САЩ удариха с атомна бомба през август 1945 г. Групата, известна като проекта "Нагасаки Кусуноки", твърди, че в радиус от 4 км от хипоцентъра на бомбата има поне 50 хибакуджумоку.
Hiroshima in 1945 vs 2020. 78,000 people perished instantly when the US dropped an atomic bomb on the city of Hiroshima in Japan on 6 August 1945.
— Creepy Knowledge (@creepypeoples) May 1, 2024
Was it the right decision to drop atomic Bomb? pic.twitter.com/sjBAXMmqVy
Много от оцелелите имат травматични белези от взрива на бомбата, от последвалите пламъци или от радиоактивните отпадъци, които са обсипали града. Въпреки това те продължават да стоят горди както винаги.
Дърветата са сравнително устойчиви на радиация. Издръжливите дървесни видове като тополата могат да издържат до 50 Gy без особени проблеми, докато хората могат да умрат от едноцифрени дози. Чувствителните видове могат да загинат или да изпитат проблеми с растежа на дърветата, но някои видове дървета имат забележителна способност да издържат на радиоактивни облъчвания.
Друга част от мисията на "Зеленото наследство на Хирошима" включва изпращането на семена и фиданки от хибакуджумоку в други части на света, включително в САЩ и Обединеното кралство. По техни изчисления потомците на дърветата, бомбардирани с А-бомба, в момента растат в поне 40 държави по цялата планета, като разпространяват послание за надежда и мир.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!