23-годишният Лев Скорякин бяга от Русия през януари 2023 г., след като беше обвинен в организиране на протест пред централата на службата за сигурност на ФСБ в Москва. Тъй като паспортът му е конфискуван от руските власти, той остава с ограничени възможности за бягство.
“Можех да избера Армения, Казахстан или Киргизстан. Не знам защо избрах Киргизстан", казва Скороакин. “По това време ние [руснаците, които искаха да напуснат страната] смятахме, че ако не се излагаме на риск, ще бъдем в безопасност. Но сгрешихме.”
Късно вечерта на 16 октомври 2023 г. група мъже от службите за сигурност на Киргизстан почукаха на вратата на хостела му в столицата Бишкек и го помолиха да дойде с тях. Те го отвели до летището и го предали на руската служба за сигурност, която му сложила белезници и го придружила с пътнически полет обратно за Москва.
След руската инвазия в Украйна стотици хиляди руснаци избягаха от страната в търсене на безопасност и за да избегнат мобилизация. Много от тях се насочиха към Централна Азия. Много руснаци нямат паспорти, а Казахстан и Киргизстан могат да влязат само с национална лична карта.
Но все по-голям брой руснаци откриват, че съседните страни в региона, по-специално Киргизстан и Казахстан, далеч не са безопасни.
Според доклад на Freedom House за транснационалните репресии, най-малко 14 руски граждани са задържани или депортирани по искане на Русия от Казахстан или Киргизстан през 2022 и 2023 г.
Грейди Вон от Freedom House обясни “Русия се стреми да върне три основни категории хора".
How the long arm of #Russia is reaching out for #Putin critics in exile in #CentralAsia. My latest for @guardian https://t.co/vzwLXlDwff
— Agnieszka Pikulicka (@Aga_Pik) October 28, 2024
Това според Вон са бивши военни и дезертьори, независими активисти и журналисти.
Страните от Централна Азия, особено Казахстан и Узбекистан, се опитват да запазят неутралитет след нахлуването на Русия в Украйна, но сътрудничеството между местните служби за сигурност и руските им колеги остава в сила.
Вон добави: “Съществува традиция на координация, която позволява на Русия да разчита на услугите за сигурност в тези страни, за да увеличи натиска и да сплаши руските изгнаници.”
29-годишната Алина Горшенина, етническа рускиня, родена и израснала в Киргизстан, пътувала с майка си и 10-годишната си дъщеря до Алмати, Казахстан, за да отпразнуват Деня на детето през миналия юни. Докато опитвали да преминат границата, Алина е арестувана.
Без да знае Алина, руските власти са издали международна заповед за ареста ѝ, заради обвинения в причиняване на телесна повреда на съдия. Алина помолила майка си и дъщеря си да продължат пътуването без нея, предполагайки, че просто ще я върнат в Киргизстан.
Тя е посещавала Русия само два пъти в живота си – последния път преди седем години, но е била доброволец в екипа на Алексей Навални и пламенен антипутински активист, като често е публикувала възгледите си в социалните медии.
“Публикациите ми трябва да са обидили някого нагоре”, каза тя пред Guardian.
Алина прекара два месеца зад решетките в Казахстан, преди да бъде освободена и да ѝ бъде позволено да се върне у дома. Сега тя работи с руски адвокат, за да се бори дистанционно с обвиненията.
Мурат Адам, казахстански адвокат, който е работил по случаи на задържани по искане на Русия, заявява: "Русия се опитва да сплаши хората и да демонстрира, че активистите, които са напуснали страната, също могат да бъдат арестувани."
В някои случаи Казахстан е отказал да депортира лица в Русия. Според Адам това не се дължи на добрата воля на Казахстан, а по-скоро на неуспеха на Русия да представи необходимите документи.
"Главната прокуратура на Казахстан би се съгласила да депортира тези лица, ако Русия предостави достатъчно доказателства за техните неправомерни действия. Но никой не предоставя информацията и Казахстан не може да държи хората в ареста за неопределено време", обяснява Адам.
След екстрадирането си в Русия Скорякин очаква дълга присъда. Вместо това, след като се признава за виновен, той получава глоба и е освободен. В момента той е в Германия, която му предоставила убежище.
"Никъде не се чувствам напълно в безопасност, но със сигурност е по-безопасно от Киргизстан," казва той.
"Целта на Русия е ясна: да покаже, че никой не може да им избяга."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!